Google çıktıktan sonra internet kullanım alışkanlıkları kökünden değişmişti, bundan sonraki süreçte tamamen köklü değişikliklere nasıl bir girişim sebep olabilir diye düşünürken; Facebook yeni bir dönemin başlangıcı niteliğinde ortaya çıktı.

Detaylı bir şekilde düşünüldüğünde bir çağın kapanıp, yeni bir çağın başlangıcı niteliğinde olan Facebook, tüm internet alışkanlıklarımızı değiştirmeyi başardı. Reel sektördeki ticaret piyasasının sanal dünyaya ne oranda geçtiği tartışılıyorken, sanal dünyadaki pasta payının çok büyük bir kısmı hızlı bir şekilde facebook üzerinden işlemeye başladı.

Artık online oyunlar geliştirilmeye başlandı ve insanlar bu oyunlarda etkileşim içerisine girdi. Kredisi yetmediği noktada kredi satın aldı, ürün incelemelerini facebook üzerinden yaparak; ürün siparişlerini burası üzerinden gerçekleştirdi.

Olaya reklam verenler açısından baktığımızda da aslında yıllardır sektörün gerçekten aradığı yaş, cinsiyet ve kişisel beğenilere göre kategorize konusu, artık bir hayal olmaktan çıktı.. Hamilelik ile ilgili bir ürün tanıtmak istediğinizde, kadınlara ve doğum yapma olasılığı yüksek olan bir yaş aralığındaki bayanlara ulaşma fırsatınız bulunuyor…

İşte tüm bu fırsatları değerlendiren büyük firmalar da reklam harcamalarından geri durmuyor. Her ne kadar Facebook reklam veren müşterileri konusunda büyük bir gizlilik içerisinde hareket ediyor olsa da; çeşitli firmalar tarafından yapılan araştırmalar kısmi olarak bazı rakamların gün yüzüne çıkmasına sebep oluyor.

En büyük reklam veren olarak ilk sırada Samsung geliyor. Yaklaşık 100 milyon dolar reklam bütçesi ile Samsung, reklamlar konusunda Facebook’un en önemli müşterisi gibi görünüyor.

İkinci sırayı Procter & Gamble alıyor. Sosyal medya konusunda da oldukça etkili olan Procter & Gamble firmasının reklam bütçesinin yaklaşık 60 milyon dolar civarında olduğu tahminler arasında…

İlk iki sırayı paylaşan bu firmalardan sonra yer alan diğer firmalarda reklam bütçeleri birbirine oldukça yakın görünüyor ve bütçe 3.sıraya geçtiğimizde çok hızlı bir şekilde düşüş gösteriyor. Üçüncü sırada yer alan Microsoft reklam bütçesi olarak 35 milyon dolar ayırmış görünüyor.

İlk 3 sıraya yeniden göz atacak olursak; ilk sırayı 100 milyon dolar bütçe ile Samsung alıyor. İkinci sırada 60 milyon dolar reklam bütçesi ile Procter & Gamble bulunuyor. Üçüncü sırada ise 35 milyon dolar reklam bütçesi ile dikkat çekiyor…