Son haftalarda bana en çok sorulan soru bu. Genellikle Facebook’ta online olduğum zamanlar mutlaka bir arkadaşımın virüse kapılıp duvarında habersiz reklamları yaptığını görüyorum. Özellikle son 15 gündür ciddi bir fazlalaşma var. Facebook virüscüleri iş başında anlayacağınız, eğer hal böyleyse sizde biraz önlem alırsanız sorun yaşamadan Facebook kullanmaya devam edebilirsiniz.

Facebook Virüslerinden Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle Facebook’ta virüslerden korunmaya değineyim, sonrada eğer virüs bulaştıysa bunu nasıl kaldırabileceğinizi anlatırım.

Öncelikle ne kadar samimi arkadaşınız olursa olsun duvarında paylaştığı resim, video veya ilanlara dikkatli bakmadan sakin linke tıklamayın. En çok bu şekilde bulaşıyor virüsler. Duvarınıza arkadaşınızın paylaşımı düşüyor, ve o kadar dikkat çekici görseller kullanılıyor ki ister istemez tıklamaya gidiyor parmağınız. İşte bu sebeple kim olursa olsun paylaştığına 2 kez bakmadan sakın ama sakın linklere tıklamayın, gerekirse paylaştığı video veya resmin sadece başlığını Google’ye yazın zaten öyle birşey varsa hemen eş sonuçlara ulaşacaksınızdır.

Bu paylaşım furyası her seferinde değişiyor. Ama genellikle kullanılan teknik direk dikkat çekmeye odaklı. Örnek olarak hemen izle, birazdan silinecek, ben kullandım sonuçlar harika, yetenek sizsinize katıldım, yeni videomu izledin mi vb. birde cinsel çağrışım yapanlar var onları buradan yazmıyorum :)

Bu virüsler çeşit çeşit ve en kötüsü senin listendeki arkadaşlarını etiketleyerek onların duvarlarınada reklamı basması. İşte bu durumda arkadaşınızdan gelen etiketleme talebiyle birlikte eğer duvarınız açıksa direk olarak reklam sizin duvarınızada basılıyor. Bu sebeple ekleme taleplerinde mutlaka önce bana sor kısmını işaretleyeceğiz.

Facebook Virüs Temizleme

Facebook Virüs Temizleme

Zaman Tüneli Doğru Etiketleme Ayarları Nasıl Olmalı?

Profilimizin sağ üst köşesinde bulunan Ayarlara tıklıyoruz sonrasında Gizlilik Ayarları > Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları > Arkadaşlarının seni etiketlediği gönderiler, zaman tünelinde gözükmeden önce onayına sunulsun mu? bunu Açık yapıyoruz.

Ayarlarınızı bu şekilde değiştirirseniz etiketlenseniz bile siz onay vermeden o paylaşım sizin duvarınıza düşmeyecektir. Bu seçeneği yapmayı unutmayın, aksi takdirde sizde istemeden bu virüslere aracılık etmiş olacaksınız.

Facebook Virüslerini Nasıl Temizleyebilirim?

Yukarıda virüslerden nasıl korunacağımızı anlatmaya çalıştım. Şimdi ise artık virüs bulaştıysa neler yapabileceğimize değineceğim. Virüslerden kurtulmak için ilk yol profilinizdeki uygulamaları kontrol etmek. Bunu nasıl yapacağız hemen söyleyeyim

Hesap Ayarları >Uygulamalar > Kullandığın uygulamalar burada eğer dikkatini çeken, bilmediğin veya emin olmadığın bir uygulama varsa hemen kaldırıyoruz. Bu sayede virüsten kurtulmuş olacağız.

Bunun dışında bir de şu seçeneklere göz gezdirmekte fayda var. Bazen sadece Facebook ile kalmıyor çünkü virüsler.

Chrome için Facebook Virüsü Temizleme

Başlat tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne regedit yazın Regedit’i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > seçeneğini takip edin. Bu kısımda eğer anlamsız, hiç birşey ifade etmene birşeyler görürseniz bu dosyayı silin. Daha sonra tarayıcıyı kapatıp açınca sorun geçmiş olacak.

Şimdi birde tarayıcınızı kontrol etmenizde fayda var, bilmediğiniz bir eklenti kendiliğinden tarayıcınıza yerleşmiş olabilir. Bunuda aşağıdaki şekilde kontrol edebilirsiniz.

Google Chrome: Chrome menüsü>Ayarlar>Uzantılar

Firefox: Firefox menüsü>Eklentiler

Unutmadan birde Facebook virüs temizleme eklentileri var bunlarada çok itimaat etmemenizde fayda var. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmamak için :)

Benim aklıma gelen, anlatacaklarım bu kadar. Umarım bu sizlere yardımcı olabilir. Yukarıda anlattığım şekilde Facebook Virüslerinden %100 kurtulabilirsiniz. Ancak ciddi bir virüs ile karşı karşıya kalınca en sağlıklı şey bilgisayarınıza format atmak olacaktır.