Eskiler ne güzeldi değil mi? Eskiden sahip olduğumuz ve doğal yaşamımızın bir parçası olan şeylerin şimdi bir arayış olmasından yola çıkarak bile, bu sorunun cevabına rahatlıkla evet diyebiliriz. Kendi yaptığımız oyuncaklarımız, atmayıp tamir ettiğimiz eşyalarımız, el emeği göz nuru süslemelerimiz ve en önemlisi samimi ev dekorlarımız…

patchwork koltuk

Eskinin Kıymetini Yeni Yeni Anlıyoruz

Eskiden var olan bir objenin yeni moda diye karşımıza çıkmasına gümüzde sık sık şahit olmuşsunuzdur. İşte patchwork trendi de bunlardan birisi. İsim kulağınıza yabancı gelmiş olabilir. Ama patchwork nedir bilseniz ekmek gibi su gibi tanıdık gelecektir size. Çünkü aslında hiç yabancısı değilsiniz. Dilerseniz şimdi biraz annelerimizi ve onların ellerindeki dikiş iğnelerini hatırlayalım.

patchwork hali

Patchwork ve Biz

Eskiden sökülen yırtılan her şeyi annelerimiz bir yamalık ile sağlamlaştırırdı. Bazen bir eşyaya bir kaç defa yama yapılınca rengarenk bir hal alırdı. İşte pachwork bu yamalık tarzının, evimizdeki halımızın, kanepemizin, perdemizin, yastığımızın renklerine yansımasıdır. Yani ayrı renk, desen ve şekillerin aynı obje üzerinde bir araya gelip adeta bir ayin havası içinde evimizi farklı bir atmosfere bürümesidir. Kısaca eskiden yamalık dediğimiz olayın bugün ev dekorasyonunda moda olarak karşımıza çıkmış halidir. O halde patchworke hala yabancı mıyız?

 

 

 

Tags: ,