Psikolojik sorunlar fiziksel hastalıklar kadar ciddiye alınması gereken sorunlardır. Ruh sağlığınızın yerinde olmaması fiziksel hastalıkları da beraberinde getirebilir. Sizler için psikolojide sık rastlanmayan 4 farklı psikolojik hastalığı sıralıyoruz.

Capgras Sendromu

Capgras Sendromu

Fransız psikiyatr Capgras tarafından 1923 yılında “illusion des sosies” adı verilerek tarihe geçmiş bir sendromdur. Kişi bu psikolojik hastalık yaşandığı zaman çevresindeki insanların onun yerine geçtiği sanrısına kapılır.

Othello Sendromu

Kısaca kıskançlık olarak adlandırabiliriz. Ancak normal kıskançlık duyguları gibi değil oldukça uç noktalarda ilerleyen bir kıskançlık durumudur. Kişi eşinin giydiklerine, arkadaşlarına, dışarıya çıkmasına kısacası bütün hayatına karışacak onun sürekli kendisini aldattığı hissine kapılır.

Othello sendromu

Cotard Sendromu

Bu sendromu yaşayan kişiler kendilerinin öldüğünü ve etlerinin çürümüş olduğunu düşünürler. Çok nadir görülen bu Cotard Sendromu psikolojik hastalıklar arasında en uç noktalarda olanlarıdır. Bu sendroma sahip kişiler intihar etme eğilimini fazlasıyla gösterirler.

Fregoli Sendromu

Hastalığı yaşayan kişiler etraflarındaki birçok farklı insanın aynı insanlardan ibaret olduğunu ve farklı şekillere girerek kendilerini izlediği sanrısına kapılırlar.

 

Etiketler: , ,