Taj mahal

Rengarenk kıyafetleri giymeyi seven, ellerini, kollarını kınayla bir sanat eserine çeviren, tuhaf gelenekleriyle düzenli olarak medyada yer alıp tüm dünyayı şaşkına çeviren ülke Hindistan; neredeyse elini sallasan 50 tane kutsala çarpan bir ülke…

inekler

Hindistan’da inek kutsal, bunu bilmeyen yok. Sokaklarda özgürce dolaşan ineklere kimse zarar vermiyor. Nedeni ise hayati kıymeti olan gıdaların ineklerden elde edilmesidir. Etinden bahsetmiyoruz. Süt, tereyağı, peynir vs. Bir de ülkede şöyle bir inanç var; kötü biri olursan öldükten sonra Tanrı seni bir hayvan olarak yeniden dünyaya gönderebilir. İşte bu nedenle hayvanlara zarar vermiyor, sadece bitkilerle besleniyorlar. Ne güzel dimi?

hint kinasi

Bu gelenek tuhaf karşılansa da tüm dünya tarafından saygı görüyor. Ama bir de bırakın saygıyı, şaşırıp kalmanıza neden olan “kutsal”lar var. Mesela zerdeçal. Bildiğiniz baharat yahu! Hindistan’da kutsal. Çünkü çok şifalı ve ülkede bu bitki ile yüzlerce hastalık tedavi ediliyor. Kadınlar da yüzlerini güzelleştirmek için bu baharatı kullanıyor. Bu yüzden Tanrı’nın bir armağanı olduğu düşünülerek ülkede kutsal ilan edilmiş. Kazara bile olsa yere dökülmesi, üstüne basılması büyük saygısızlık!

ganj nehri

Ülkedeki kutsallar bitmedi. Ünlü Ganj Nehri’de Hindistan’da kutsal olanlardan biri. Öyle ki nehrin sularının her türlü günahı temizlediğini düşünüyorlar. Bu yüzden her yıl Hindistan’ın dört bir yerinden Hintliler Ganj Nehri’ne akın ederler. Kıyıda bir ayin düzenleyip, içine girip günahlarının affını dilerler. Hatta eskiden ölenleri bu nehre bırakırlardı. Zamanla nehirden yükselen kokular ve mikroplar yüzünden devlet yasakladı. Artık ölülerini yakıyorlar ve küllerini getirip Ganj Nehri’ne atıyorlar.

hastaliklar

Hadi bunu da anladık da, ülkede epilepsi de kutsal bir hastalık. Hastalığın kutsalı mı olur deseniz de demeseniz de Hindistan’da böyle. Tamam, zaten epilepsi garip bir hastalık, dünya genelinde yüzlerce dahi epilepsi hastası, aralarında mucitler, yazarlar, ressamlar da var. Ülkede kutsal olmasının nedeni, epilepsi hastalarının nöbet sonrası inanılmaz yaratıcı olmaları. Ülkede bu kişilerin farklı bir boyuta gidip geldiğine inanılıyor. Aslında bu durum biraz karışık çünkü tüm dünyada hastalardan da bunu sıklıkla duyabilirsiniz. Hindistan’da sara hastalarına özel bir saygı duyuluyor.