Dermatoloji doktorları, cilt üzerine uygulanan dövmelerin tahriş edici etkileri olduğunu ve deri kanseri ile iyi huylu tümör oluşturabileceğini açıklıyorlar. Dövme cilde yabancı bir madde olarak uygulandığı için dünya üzerinde yapılan tüm araştırmalarda, dövme için gerekli olan iğne ve mürekkeplerin içinde karsinojenik ya da prokarsinojejik maddeler olduğu biliniyor.

dövme

dövme

Dövmenin aslında gözüktüğü kadar masum olmadığı bir gerçek ancak dövmenin kesin olarak kanser yaptığı söylenemez. Bu daha çok sizin dövme yaptırmak için seçtiğiniz dövme stüdyoları ve çalıştığınız dövmecinin sağlık ve hijyen koşullarına uyup uymadığı ile alakalıdır.

Dövme yaptıracağınız yeri titiz bir şekilde seçer ve ucuz diye kalitesiz yerlerde dövme yaptırmazsanız kanser olmak gibi bir riskiniz de olmayabilir.

Dövme Nedir?

Dövme, bir materyalin deri altına işlenmesi anlamını taşıyor. Dövmeler ağır metal, kurşun, boya, nikel, titanyum bulunduruyor ancak kansere yol açtığı kesin olarak söylenemez. Uygulanan bölge çok fazla acımıyor.

dövme kanser yapar mı

dövme kanser yapar mı

İçerdiği maddeler her kişi için farklı reaksiyonlara sebep olacağından dolayı eğer herhangi bir alerjik reaksiyon yaşayacağınızı düşünüyorsanız dövme stüdyoları içinde yer alan danışabileceğiniz profesyonel kişilere bu durumu bildirmelisiniz.

dövme yaptırmak

dövme yaptırmak

Ayrıca yaptırmak istediğiniz yeri titiz olarak seçmezseniz kanser oluşumlarına zemin hazırlayabilirsiniz. Koşulların uygun olmadığı yerlerde iğneler iyi sterilize edilmediğinden dolayı ufak enfeksiyonlar başta olmak üzere Hepatit B ve C gibi büyük risk taşıyan hastalıklar kapabilirsiniz.