Günümüzde kadın hastalıklarını iyileştirmede sıklıkla tercih edilen bir ilaç olan doğum kontrol hapları pek çok kadında olumlu etkiler meydana getirirken pek çok kadında da olumsuz etkilere neden olmaktadır. Kadınların en çok şikâyet ettiği sorunlar arasında aşırı tüylenme, regli ağrısı ve kısa süre de şişmanlama gibi sorunlar vardır.

Doğum Kontrol Hapı

Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanamaz?

Doğum kontrol haplarını kimlerin kullanabileceği durumu hastaların en çok merak ettiği konulardan biridir. Çünkü her ilaç kullanımının riskleri olduğu gibi doğum kontrol hapının da olumsuz etkileri vardır. Bu hapın olumsuz etkileri yüzünden kullanan kişilere de belirli sınırlar koyulmuştur. Örneğin; 35 yaş üstü olup ve sigara kullanan kişilerde sorun çıkabilirken 35 yaş altı olup da sigara kullanan kişilerde herhangi bir sorun ile karşılaşılmamaktadır.

Uzmanlar tarafından doğum kontrol hapı her gün düzenli kullanmayacak kişilerin, diyabet ve hipertansiyon hastalarının, karaciğer bozukluğu olanların, damar tıkanıklığı olan kişilerin ve sıklıkla bulantı ile kusma şikâyeti olan kişilerin kullanmaması konusunda uyarılıyor. Aksi takdirde ortaya çıkan sonuçlar hastanın sağlığını daha fazla bozabiliyor.

 

Etiketler: