Son yılların en fazla rağbet gören sosyalleşme şekillerinden biri olan televizyon, adeta insanları içine hapseden sihirli bir kutu gibi. Özellikle her geçen gün yeni programların ve dizilerin birbiri ardına yayına girmesi ile birlikte bu televizyon fanatikliği daha da arttı.

tv

tv

Bir Dizi Neden Tutmaz?

Yapımcıların ciddi yatırımlar yaparak büyük bütçelerle çektiği dizilerin bir kısmı birkaç sezon yoluna devam ederken, bir kısmı da ikinci ya da üçüncü bölümden sonra yayından kaldırılıyor. Fakat yayından kaldırılması demek, diğer dizilerden daha kötü olduğu ya da daha az emek verildiği anlamına gelmez. Belki zamanlama hatası ya da yapımın rakiplerinin karşısında yeterince güçlü duramaması hatta belki yayın saatiyle bile ilgili olabilir.

tv izleme

tv izleme

Bir nevi reyting kurbanı olan dizi yapımlarının anlattığı konu kadar bunu anlatış ve sunuş şekli de önemlidir. Örneğin son derece klasik konulardan biri olan zengin erkeğin fakir kıza âşık olması her yapımda farklı şekilde anlatılır. Bundan sebep aynı konuyu işleyen iki diziden biri yayından kaldırılırken diğeri yoluna devam eder. Ufak ama çokça ayrıntının bir araya gelerek oluşturduğu bu bütünün arkasındaki ekibin büyük bir özveriyle çalıştığını unutmamak gerekir.