Diyabet Hastaları İçin Diyet

Her hastalık insanın hayatını bir şekilde etkiler ancak bunlardan bazıları ölümcül tehlikede olmamakla birlikte yaşamınızın her anında size kendisini hissettirir. Bunlardan bir tanesi şeker hastalığı olarak bilinen diyabettir. Diyabette kan şekerinin oynaması vücutta dengesizliğe neden olur. Bunun önüne geçmek ve etkisini en hafif şekilde hissetmek için diyabet hastalarının diyabet diyeti uygulaması gerekir.

Herkesin Diyabet Diyeti Farklıdır

Diyabet hastaları her istediklerini yiyemeyecekleri için üzülürler ancak önemli olan nasıl besleneceğini bilmektir. Bunun için herkes kendisine uygun bir diyet uygulamalıdır. Diyet kişiye özel olmalıdır çünkü herkesin boyu, kilosu, yaşı ve ihtiyacı olan kalori miktarı başkadır. Fazla kalori alımı hastalığı olumsuz olarak tetiklediği için diyabet diyetinde en önemli konulardan biri toplamda alınan kaloriye dikkat etmektir.

Diyabet hastalığı yeme isteğini artırır. Uzun süre yemek yenmediğinde vücut direnci azalır. Bu nedenle diyabet diyetleri en az altı öğünden oluşur. Sık sık sağlıklı şeyler yenmelidir. Ceviz, badem, salatalık, yoğurt gibi atıştırmalıklar en uygun besinlerdir. Bunun yanında diyabet diyetinde yağa çok fazla yer yoktur. Sebze, meyve ve bol tüketimi önemlidir. Nişastalı, unlu, hamurlu gıdaları ve tuzu azaltmak gerekir. Beyaz ekmek yenmemelidir. Alkol tüketilmemeli, illa ki tüketilecekse light ürünler tercih edilmelidir.