Toplumda çoğu insanı bazen çaresiz bırakabilen diş ağrıları neden geceleri daha çok artar? hiç merak ettiniz mi? Evet biz de tam bu sorunun cevabını sizlere açıklamak için bu yazıyı oluşturduk. Diş ağrısı, aşırı derecede çürümüş müdahale edilmesi az olan yada müdahale edilemeyecek duruma gelmiş dişin iltihaplanmaya başlaması ile gerçekleşir. İltihabın diş kökünün dışına yayılmaya başlaması ve dişe baskı yapması dişte ağrıya sebep olur.

Diş Tedavisi

Tam da işte bu iltihaplı ağrı, diş hekiminin tedavisini zorlaştırmakta ve müdahale etmesine engel olmaktadır. Bu durumda hekiminize başvurduğunuz taktirde ancak size antibiyotik ilaç takviyesi ile uygulayarak tedaviye başlar çünkü iltihap tedavi sürecini engellemektedir. Bu nedenle diş ağrınız başladığında diş etiniz iltihaplanmaya başlamadan önce doktorunuza başvurunuz. Böylelikle tedavi ertelenmemiş ve sizde ağrılarınızdan bir an önce kurtulmuş olursunuz. Peki asıl sorumuza gelelim: Diş ağrılarının gece başlama sebebi hormonların gece değişime uğraması ve damarların genişlemesidir. Damarların genişlemesi de sizin diş ağrılarınızın artmasına sebep olur. Gece hormonların değişimi sadece diş ağrılarının artmasında değil, hormonların tetiklediği diğer hastalıklarda da artmaya neden olur.

Ağrılarınız Şiddetliyse Evde Müdahale Etmeyin !

Toplumda insanlarımız sadece diş belli noktaya gelip ağrılara dayanılmaz duruma geldiğinde doktora başvuruyor. Bu ana kadar da sadece evde kolonya, bazı ağrı kesiciler, ısı vererek iyileştirme gibi yöntemler kullanarak ağrıyı azaltmaya çalışıyorlar. Bu gibi yöntemler kesinlikle ağrıyı azaltmaz aksine ağrınızı arttırıp başka ağrılara da sebep olur. Eğer dişte hafif bir ağrı hissediyorsanız ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapabilirsiniz. Biraz da olsa ağrınızı azaltmaya yardım eder.

Dişiniz iltihaplıysa ve bir de yüzünüzde şişlik oluşturmuşsa kesinlikle sıcak uygulanmamalıdır. Sıcak toplum tarafından iyileştirici etki olarak bilinse de bu yanlıştır. Sıcak ancak iltihabı artırarak sizde ağrıyı daha sancılı hale getirir. Bu nedenle dişe bu durumda soğuk kompres yapılmalı ve karanfil yağı uygulanmalıdır. İltihap kuruduktan sonra da hekiminizin verdiği sürede hastanede kanal tedavisine başlanmalıdır.

 

 

 

Etiketler: ,