Her yaştan insanın yaşayabileceği önemli sağlık sorunlarından birisi dil felcidir. Halk arasında inme olarak adlandırılan bu rahatsızlığın oluşumu ve ilerleyişi oldukça hızlı ve ani olur. Dilin kaslarının aniden kasılarak felç durumuna gelmesidir. Konuşmak ve yemek dil felci yaşayan kişiler için imkansız aktivitelerdir.

Dilin sağ veya sol bölgelerinde ortaya çıktığı görüldüğü gibi aynı zamanda dilin tüm bölgesi üzerinde yaşandığı durumlar da vardır. Yaşanan felç durumları arasında en sık görülen felç çeşididir.

dil felci

Felci yaşayan bireyin günlük hayatını sürdürebilmesi için gerçekleştirmesi gereken aktiviteleri yapamaması sağlığını hızlı bir şekilde tehlike altına alır. Bu sebeple hızlı bir şekilde tedavisine başlanmalıdır.

Dil Felci Tedavisi Nedir?

Hastanın yakınında o an her kim bulunuyorsa felç yaşandığı anda vakit kaybetmeden hastaneye ulaştırarak gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlamalıdır. Dil felcinin yaşandığı durumlarda ilk başvurmanız gereken yol bu olmalıdır. Doktorun müdahale etmesi son derece kritik bir durumdur.

Kendi başınıza uygulayabileceğiniz herhangi bir dil felci tedavisi bulunmadığından dolayı uzman bir doktora giderek kısa süre içinde tedavisine başlayabilirsiniz. Felcin oluşmasına zemin hazırlayan sebepler doktorlar tarafından tespit edildikten sonra tedavi süreci başlar ve bu sebepler tek tek ortadan kaldırılır.

Dil felcinin oluşmasının birden fazla sebebi olduğu biliniyor. Fakat aşırı üzüntülü ve aşırı stresli bir ruh halinde olan kişilerde daha fazla görüldüğü gözlemleniyor.

 

Etiketler: , ,