Davetiye, özel toplantıların yazılı davet mektubudur. Davetiyeler bir organizasyonun konseptine göre hazırlanır. Özen ya da resmi içerikli olabilir. Davetiye hazırlama konusunda ki en önemli husus davetin konusudur. Konu; daveti biçimlendirdiği gibi davetiyeyi de biçimlendirir. Davetle ilgili her detay süsleme ya da yazılara konu edilerek tam anlamı ile bir bütünlük sağlanır. Davetiye tasarımında hem organizasyona ait bilgiler hem de davet sahibinin özel seçimleri kullanılıyor. Seçimi kolaylaştırmak adına tasarım firmaları zengin örnek yelpazesi sunar. Birçok tasarımın bir arada bulunduğu davetiye katalogları müşterilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Yapılacak olan organizasyonun kalitesi yanı şekilde de davetiye tasarımlarına da yansır. Davetiye modelleri renk, desen, metin kağıt kalitesi ve tasarım gibi birçok seçeneğe göre şekillenir. Bu durum aynı zamanda maliyet üzerinde de etkilidir.

Davetiye Çeşitleri

Parlak ya da mat selefonlu
Altın, gümüş ve bronz kabartmalı
Özel kesim ve basımlı tasarımlar

En çok tercih edilen bu davetiye çeşitlerine farklı malzemelerle hazırlanmış kapak ya da zarflarda uyarlanabiliyor. Özel tasarım davetiyelerin maliyeti her zaman biraz farklı olmuştur ama tasarımlarıyla fark yaratırlar.