Çocukluk dönemi ergenlik çağındaki bireyler için olduğu kadar aynı zamanda anne ve babalar için de önemli ve kritik bir dönemdir. Bu dönemde yetişkinliğe doğru adım atmakta olan çocukların geçiş süreçleri ebeveynleri tarafından çok fazla anlaşılamadığı durumlarda çocukların öfkelenmesi gibi durumların yaşanmasına sebep olur.

öfke kontrolü

öfke kontrolü

Çocukluğunu uyumlu ve sakin geçiren gençler de bile görülebilen bu öfkeli olma durumu ilerleyen zamanlarda fiziksel şiddete kadar gidebilir. Aileler bu tür durumlarda öfke kontrolü sağlanması için telaş yapmadan çocuklarına daha dikkatli ve titiz bir şekilde yaklaşarak onları anlamaya çalışmalıdır.

çocuklarda öfke

çocuklarda öfke

Ebeveynlerin kimi zaman öfke nöbetleri esnasında kendilerinin de sinirlenerek öfkelenmesi durumları yaşandığından dolayı çocukluk döneminden bağımsız bir şekilde yetişkinliğe adım atmak üzere olan çocuğunuzu daha da öfkeli bir hale getirebilir.

Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Duygusal olarak hassas olunan konularda çocuğunuzun zaman zaman öfkelenmesi normal olarak görülür ancak bu öfke durumlarının fiziksel şiddete vardığı durumlarda çocuğunuz için öfke kontrolü sağlamalısınız.

sinirli çocuklar

sinirli çocuklar

Öfke yaşandığı zaman çocuğunuzla iletişimi keserek daha sakin bir ortamı beklemelisiniz. Sakinleşme dönemine girildikten sonra öfkenin yanlış bir yöntem olduğunu ve zararlı olduğunu anlatarak ona yaklaşmalısınız.

Böylelikle öfkenin kendisine ve çevresine zarar verici yanlış bir hareket olduğunu erken yaşta anlayan çocuğunuzun ilerleyen dönemlerinde öfkeli bir karaktere sahip olmasını engelleyebilirsiniz. Aksi takdirde baskı uyguladığınız çocuğunuz size karşı daha öfkeli bir tutum sergileyerek, öfkeyi karakterinin bir parçası olarak hayatı boyunca yanında taşıyabilir.