Çocuklarınızın aşırı hareketli hayatlarını görüp bunu kabul etmek ve hiperaktivite sorunu yaşadığını benimsemek yapacağınız en büyük hataların başında gelir. Konsantrasyon eksikliği ve hiperaktivite doğru teşhis edildiği zaman kolay bir şekilde tedavi edilebilir bir durumdur.

konsantrasyon eksikliği

konsantrasyon eksikliği

Çocuklar böyle bir durum yaşıyorlarsa genel olarak enerjisi yüksek hareketler yaparlar ve özgürlükleriyle birlikte bağımsızlıklarını deneyebilmek için sürekli olarak hareket halinde olurlar. Örneğin televizyon izlerken ya da oyun oynarken dikkatini o noktaya verebiliyor ancak sevmediği aktiviteler olduğu zaman konsantrasyon eksikliği yaşıyorsa çocuğunuzun dikkatini hayatındaki tüm aktivitelere vereceği bir eğitim ve tedavi uygulanabilir.

Hiperaktivite Belirtileri Nelerdir?

Hiperaktivite bozukluğu, konsantrasyon süresinin azalması, engellenmesi için denetlenememesi ve huzursuzluk olarak ortaya çıkar. Genelde 3 yaşındaki çocuklarda ve en geç ilkokul çağındaki çocuklarda ortaya çıkarak tanısı konulur.

hiperaktivite

hiperaktivite

Sık görülen belirtileri arasında, aşırı hareketlilik hali, kıvranma, yerinde oturamama, fazla konuşma, dikkatin çabuk dağılması, sürekli eşya kaybetme, soruları geçiştirme, sessiz oynayamamak ve oyunlar sırasında yerinde duramamak gibi belirtiler yer alır.

hiperaktivite çocuklar

hiperaktivite çocuklar