İtinayla baktığınız çocuğunuzun odasını duvar kağıdı ile kaplamak öncelikle sağlık açısından doğru bir düşünce olacaktır. Neden? Çünkü duvar kağıtları sağlıklıdır. Mantar, bakteri gibi oluşumlara meydan vermez, koku yapma gibi bir sorun yaşanmaz.

çocuk odası

çocuk odası

Sesleri soğurur, çocuğunuz akustikten rahatsız olmaz. Üstelik, keyifle vakit geçirmesini sağlayacak pek çok desen alternatifi, sevdikleri çizgi film kahramanlarından oluşan duvar kağıtları ile  kendi hayal dünyalarını yaşamaları için uygun bir ortam hazırlanabilir.

Çocuğunuzun Odası İçin Duvar Kağıdı Nasıl Seçilmeli?

Çocuk odaları için özel olarak imal edilen ahşap tozu, selüloz lifleri gibi maddeler ihtiva eden duvar kağıtları seçilmelidir. Cinsiyet farkı gözetilmeden (kız rengi, erkek rengi diye bir ayırıma girmeden) ortak renklerin seçilmesinde yarar var.

dekorasyon

dekorasyon

Kullanılacak kağıdın rengi daha çok açık ve pastel renklerden oluşmalı, desenleri ise çocuğun gelişimini desteklemelidir. Sevdiği kahramanların figürlerinden oluşan bordürler de kullanılabilir.

Hoş ve Sağlıklı Bir Çocuk Odası!

Ayrıca tavan boyası klasik beyaz yerine, duvar kağıdının bir iki ton açık tonunda bir renk tercihi, çocuğun odasında daha güvende olduğunu hissettirir.

çocuk odası dekorasyonu

çocuk odası dekorasyonu

Konsepti tamamlayacak mobilyalar ile duvar kağıtlarının uyumlu olmasına da dikkat edilmelidir. Hem görünümü ile hoş hem de sağlık açısından zararsız bir ambiyans yarattığınız odasında kaygılanmanıza gerek olmadan çocuğunuz güvenle büyüyebilir.