Son zamanlarda günümüzün en popüler hastalıklarından biri olan cilt kanseri diğer kanser türlerine göre daha kolay teşhis edilir. Cilt kanserinin belirtilerinin ciltte gözle görülür şekilde ortaya çıkması sayesinde daha erken teşhis konulması ile bu hastalık ilerlemeden tedavi edilebilir. Ciltte birden bire ortaya çıkan lekeler ve benler için zaman kaybedilmeden doktora başvurulması ve bu hastalığın kontrol altına alınması son derece önemlidir.

cilt kanseri bilgi

Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Cilt kanseri ilk olarak ciltte kalıcı şekilde lekelerin ortaya çıkması ile belirti gösterir. Ciltte aniden ortaya çıkan ve 4 hafta kadar uzun bir süre ile geçmeyen lekeler cilt kanserinin en büyük habercisi olabilir. Bu durum ancak uzman doktorun muayenesi ile adlandırılabilir.

Her ciltte farklı şekilde ortaya çıkan cilt lekelerinin kesinlikle doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Özellikle yoğun şekilde vücudunda et benleri bulunan kişilerin sık sık bu benleri kontrol ettirmesi sağlık açısından büyük önem taşır. Cilt kanserinin en büyük nedenlerinden biri olan solaryum, kesinlikle uzun süreli kullanılmamalı ve özellikle de yaz aylarında bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında yatma alışkanlığına son verilmelidir.

 

Etiketler: ,