Fotoğraf Çekimleri: CD kapak tasarımı için en önemli olan aşama, CD’nin konusuyla ilgili fotoğraf ya da görsel çalışmaların yapılabilmesidir. Konu hakkında ilk fikri veren detayın görsel çalışmalar olması, yapılan fotoğraf çekimlerinin kaliteli ve dikkat çekici olmasını gerektiriyor. Bu yüzden profesyonelce yapılan fotoğraf çekimleri CD kapak tasarımlarının önemli bir parçasıdır ve fiyat üzerinde de etkilidir.

Baskı Teknikleri: çeşitli teknolojiler kullanılarak farklı baskı teknikleri ile oluşturulan CD kapak tasarımları güncel trendler göz önüne alınarak yapılır. Bu tarz tasarımlar genellikle özel çalışmalar oldukları için fiyat belirlemede de dikkate alınabilirler.

Metin ve Logo: CD içeriğine uygun metinlerin derlenmesi, açıklama niteliğinden dolayı CD kapak tasarımları için gereklidir. Bunun yanında tercihen firma, konu ya da sanatçıya ait logo çalışmaları da CD kapak tasarımının bir parçası olabilir. Metin düzenlemeleri ve logo tasarımları da maliyet kapsamına girebilir.

Kullanılan Malzeme: Kapak tasarımı klasik, kitap ya da farklı CD ambalajlarına göre yapılır. Tasarım için CD ambalajına uygun özel kalite malzemeler seçilebilir. Dış malzemenin yanı sıra kapağın afiş özelliğini taşıyan kağıt kalitesinin kırımlılığı, tek ya da birkaç yönlü oluşu gibi bir çok alternatif fiyat belirlemede etkilidir.

Grafik Tasarım: çok geniş bir kullanım alanına sahip olan grafik tasarım, CD kapak tasarımları için de büyük önem taşır. Fotoğraf çekimlerine ağırlık verilmeyen çalışmalarda grafik tasarımlar ön plana çıkar. CD içeriği ile alakalı olarak yapılan grafik çalışmalar, üreticinin başarısını etkileyebilecek kadar önemlidir.