Evde en fazla kullandığımız elektrikli ev aletlerinin başında şüphesiz çamaşır makineleri geliyor. Dolayısı ile zamanla verimleri azalıyor ve yıpranıyorlar. Birkaç yılda bir makine değiştirmek ya da tamir ücreti ödemek yerine çamaşır makinesini doğru kullanmayı öğrenmek gerekiyor. Yanlış kullanım makinelerin ömrünü kısalttığı bir gerçek. Dikkat etmeniz gereken 3 madde ile çamaşır makinelerinin ömrünü uzatabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi kullanmak

Bol Deterjan Kullanmayın!

Bol deterjan kullanmak, çamaşır makinelerinin aşırı yıpranmasına neden olur. Yeterli dozda deterjan kullanmalısınız. Eğer su çok kireçli ise kireç önleyici ürünler kullanabilirsiniz.

Çamaşır Makinesi deterjani

Metal parçası olan elbiseleri bez torba içinde yıkayın!

 

Çamaşır makinelerinin içine metal ya da sivri parçalar atmak da makinenin sağlığını bozabilir. Bu tarz giysilerin yıkanmadan önce bez bir torbanın içine konulması gerekiyor. Metal ya da sivri bölümler bezle sarılabilir.

 

Zemin düz olmalı!

 

Çamaşır makinelerinin bulunduğu zeminin düz olması çok önemli. Ayrıca zeminin kaygan olmaması da gerekiyor. Yüklü çamaşırlar ya da ağır parçaların yıkanma sırasında makinenin hareket etmemesi zeminle ilgilidir. Düz ve kaygan olmayan bir zemin makinenin dengesini koruma konusunda yardımcı olacaktır.

 

Etiketler: ,