Cam giydirmeler son dönemlerde dış cepheler için sıklıkla tercih edilen ve oldukça estetik bir alternatif. Kullanışsızlığı ile tanınan cam malzemeler günümüz itibariyle önemli bir yapı malzemesi durumuna geldi. Yapının özelliğine göre kullanılan birbirinden farklı birtakım yöntemler vardır.

Silikonlu Cam Cephe Sistemleri

Silikonlu Cam Cephe Sistemleri

Silikonlu Cam Cepheler

Mimarı yapısına göre seçenekler sunan cam giydirmelerden biri de silikonlu cephelerdir. Betonarme döşemeye galvanizli çelikten mamul ankrajlarla tespit edilen düşey elemanlarla bunlara bağlanan yatay kayıtlardan oluşur. EPDM cam temasını kesen fitiller ile alüminyum profiller arasında ki sızdırmazlığın sağlanması ve alüminyum profiller kullanılır. Hazırlanan alüminyum kasetlere camlar strüktürel malzeme ile ISO 8339 standartlarına uygun şekilde yapılır. Emniyetli kürlenme süresinin ( minimum 4 günlük ) ardından şantiyeye sevk edilir ve alüminyum cephe iskeleti üzerine iskele yardımı ile monte edilir. Strüktürel silikonlu cam cephelerde inox makas, gizli kanat kolu ve karşılığı montajı yapılarak İtalyan açılır gizli kanat uygulaması yapılabilir.

Kapaklı ve Yarı Kapaklı Cam Cephe Sistemleri

Kapaklı ve Yarı Kapaklı Cam Cephe Sistemleri

Kapaklı ve Yarı Kapaklı Cam Cepheler

İlk ve son aşamaları silikonlu cam cepheler gibi ilerleyen ve tamamlanan kapaklı cam cephelerde camlar iskele yardımı ile alüminyum cephe iskeleti üzerine cam takozlar kullanılarak yerleştirilir. Alt ve üst kapak profili montajı cam derzlerinden yapılır. Alt ve üst kapak profilleri sadece düşey ve yatay derzlerde uygulanır. Yarı kapaklı cephelerde cam cama derzlerde sızdırmazlığı sağlamak için ultraviyoleye dayanaklı silikonlar kullanılır. Klasik kapaklı cam cephelerde İtalyan açılır gizli kanat uygulaması yapılabilir. Bu uygulamada gizli kanat ve kasa profili, inox makas, gizli kanat kolu ve karşılığı montajı yapılarak İtalyan açılır gizli kanat imalatı yapılır.

Klasik kapaklı cam cephelerde ısı yalıtımlı alüminyum doğamadan imalatı yapılan tek eksen, çift eksen, vasistas kanat uygulaması da yapılabilir.

Transparan Cam Cephe Sistemleri

Transparan Cam Cephe Sistemleri

Transparan Cam Cepheler

Özel paslanmaz tutucular yardımıyla lamine tek cam ve ısıcamlar özel tasarlanan çelik, çelik gergili, cam kolon ve kiriş sistemleri üzerine mekanik olarak bağlanır. Cam derzlerin sızdırmazlığı için diğer çeşitlerde olduğu gibi ultraviyoleye dayanıklı silikonlar kullanılır. Taşıyıcı elemanlar bu sistemlerde mimari istekler doğrultusunda yapılabilir.

Işıklık

Özel kesitli kondens kanallı alüminyum düşey ve yatay profiller ile cam montajı için montajı yapılmış olan taşıyıcı çelik konstrüksiyon üzerine ikinci bir konstrüksiyon oluşturulur. Cam derzleri silikon ve butil bant ile kapatılır ve kapak profili montajı yapılır. İnce kesitli kapak profili yatay derzlerde su akışını kesmeyecek şekilde kullanılır. Duman, yağmur, rüzgâr sensörleri ile donatılarak bina otomasyon sistemlerine bağlanabilir.