Uzun yıllardır beklenen Cafe Fernando sonunda okuyucuları ile buluştu. Yazarı olan Cenk Sönmezsoy’un 4 yılı aşkın bir süre üzerinde büyük bir titizlikle çalıştığı eserinde öğrencilik yıllarında yapmış olduğu domatesli makarnadan tutun da Dolce & Gabbana’ ya kendisinin zevkle hazırladığı tasarım harikası Brownie Dantel Giyer’e kadar birçok yemek hikayesi ile karşılaşabileceksiniz. Cenk Sönmezsoy uzun uğraşlar vermesine karşın eserleriyle dünyaca başarıyı yakalamayı başarabilmiştir.

Cafe Fernando Kitap

Dünyanın birçok ülkesinde 250 bini aşkın okura sahip olan Cafe Fernando Times Gazetesi tarafından “Dünyanın en iyi 50 yemek blogu”ndan biri olarak seçilmiş ve aynı zamanda yazar Amerikan yemek dergisi Saveur tarafından düzenlenen blog ödüllerinde 3 yıl üst üste 40 000 blog arasından göz önüne çıkmayı başarabilmiş “En iyi seyahat blogu”, Dolce & Gabbana için tasarlamış olduğu brownie’yle “En iyi özgün tatlı tarifi” ve efsane restoran Chez Panisse hakkında yazmış olduğu yazısıyla “En iyi yemek Yazısı” ödüllerini almıştır.

Cenk Sönmezsoy

Cafe Fernando ile harikalar yaratacaksınız

Bu yapıttaki tarifler, kusursuz sonuçlar almak amacıyla gönüllü kişiler tarafından defalarca denenen denemeler sonucu geliştirildi. Tariflerin püf noktaları, ortaya çıkış hikayeleri okurların kendi tercihlerine ve damak zevklerine göre nasıl ve hangi malzemeleri kullanabilecekleri kitapta okuyuculara ayrıntılı şekilde ve fotoğraflar yardımıyla anlatılıyor.

Kitap aynı zamanda okurlarına sadece enfes pastalar leziz yemekler yapmayı öğretmekle kalmıyor kusursuz, göz zevkini ortaya çıkaran ayrıntılar üzerinden de durmayı öğretiyor. Kek yaparken kek hamuruna uygun olarak hangi kek kalıbını kullanmamız gerekir? Alalede gözüken bir pastada nasıl mucizeler yaratılabiliriz? Pastayı nasıl keskin çizgilerle kesebiliriz? gibi daha birçok sorunun cevabını bulmamıza yardımcı mutfaktan çıkmayanların ellerinden bırakmayacağı bir kitap sizlerle.

 

Etiketler: ,