Büyüme ağrılarının sebepleri henüz tam olarak açıklanabilmiş değildir. Çocuğunuzun gün boyunca yaptığı enerji dolu zıplama, tırmanma ve koşma gibi aktivitelerden dolayı kaynaklanan ağrılar olarak bilinir.

Büyüme Ağrısı Tedavisi

Bu ağrılar çocukların enerjik bir gün geçirdiklerinin hemen aynı gecesinde ortaya çıkarlar. Genel olarak çocukların %50’si kadarında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve sık görülür. Ağrılar iki farklı dönemde gözlemlenir. İlk gruptaki büyüme ağrısı yaşayanlar genelde 3-5 yaş arası, ikinci gruptakiler ise genelde 8-12 yaş arasındakilerdir.

Büyüme Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Büyüme Ağrısı Nedir?

Büyüme ağrılarının görüldüğü noktalar eklemler değil kaslardır. Çocukların kalça ön kısımlarında ve dizlerinin arka bölgelerinde büyüme ağrısı ortaya çıkar. Akşamüstü ve uyumadan hemen önce çıkmasının sebebi gün boyu yapılan aktivitelerin vücuda yeni aktarılması ile alakalıdır.

Ağrılar uyku sırasında gerçekleşirse, uykudan uyandıracak şiddette kendisini gösterebilir. Çocuğunuzun ağrıyan bölgesine ufak bir baskı uygulayarak verdiği tepkiye göre bu rahatsızlığın ufak bir teşhisini koyabilirsiniz. Çocuğunuz ağrıdığını belirttiği noktaya dokunmanızı dahi istemiyor ise durumu kritik olabilir. Bu durumda bir uzmana gözükmeniz de fayda var.

 

Etiketler: ,