Yaz mevsimi neredeyse birçok insan tarafından en çok sevilen mevsimlerin başında gelmekte. Isınan havanın etkisiyle ve yaklaşan bayram tatilinin verdiği rehavetle sizler de tatile giderek yılın tüm yorgunluğunu atmak isteyebilirsiniz.

sağlıklı bronzlaşmak

Tatile gidildiğinde genellikle bayanların en çok dikkat ettiği şeylerden biri de bronzlaşmak diyebilirim. Biz kadınlar bronzlaşarak tenimizin daha kavruk daha çekici görünmesini her zaman sevmişizdir.

Fakat bronzlaşırken de dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bu noktalara dikkat edilmediği taktirde cilt kanseri gibi ciddi boyutlarda sorunlarla karşı karşıya kalabilmemiz de mümkündür. Bu yüzden de bronzlaşma konusunu es geçmemek gerekmektedir.

güneşlenmek

Bronzlaşmak yaşlandırır mı?

Bronzlaşmak aslında ciltte bulunan melanin adlı pigmentin harekete geçmesiyle cildin olduğundan daha koyu hale dönüşmesine verilen isimdir. Bronzluk her ne kadar güzel olsa da birçok yan etkisi vardır.

Gün ışığının dik geldiği saatleri (yani öğlen 12-16 arası) seçmemelisiniz. Çünkü güneşin zararlı ışınları cildinize zarar vererek cildinizin erken yaşlanmasına neden olacaktır.

Yine dikkat etmeniz gerekn bir diğer nokta da güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruyucu faktörlü bir güneş kremi uygulamanız olacaktır. Aksi taktirde yine cildiniz erken yaşlanacak hatta cilt kanserine bile maruz kalabileceksiniz.

Tatile gitmeden önce bu bahsettiğim küçük ama önemli ayrıntılara dikkat etmenizi öneririm.

 

Tags: