Boza, kültürümüzde uzun yıllardır kış gecelerinin vazgeçilmez bir içeceği arasında yer alır. Kendisini kış aylarının soğuk havalarında daha sıcak hissetmek isteyenlerin ilk seçimidir. Son yıllarda nostaljik havasının dışında popüler kafelerde de tüketilmeye başlayan bozanın her bütçeden insana hitap eder bir yapısı vardır.

Bozayı büyüklerimizden dinleyerek öğrendiğimiz için faydalarını da uzun yıllardır dinlemişizdir. Cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm bireylerin daha sağlıklı bir hayat yaşaması için bozanın faydaları arasında yer alan özelliklerden yararlanması gereklidir.

boza

boza

Yüksek enerji oranına sahip olan boza, az gıda tüketerek enerjisini kaybetmeden zayıflamak isteyenlerin kişilerin yardımına koşuyor. Az tüketerek kalori elde edebildiğiniz için midenizin de küçülmesi mümkün olabiliyor.

Bozanın Kansere Karşı Etkisi

Enerji sayesinde uzun süre boyunca başka bir gıda tüketmeden gün boyu tokluk hissi yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca içinde yer alan B vitamini hafızayı güçlendirebilme özelliğine sahiptir. Psikolojik halinizi daha pozitif şekle çevirirken, sinirlerinizi de yatıştırır.

bozanın faydaları

Düzenli olarak spor yapanlar ve vücut geliştirme ile uğraşanlar ya da hamilelik dönemini yeni atlatmış olan bayanlar, bozanın faydaları arasında olan doyurucu ve enerji verici yapısından yararlanabilirler. Enerji değerlerinin fazla yüksek olmasından dolayı 1 bardaktan fazla tüketmemeniz gerektiğinin de altını çizelim.

bozanın yararları

bozanın yararları

Prebiyotik ve antioksidan etkisi olan boza, sindirim sisteminizi de daha sağlıklı çalıştırmaya yarar. Gün içinde vücudunuza aldığınız tüm toksinleri dışarıya atarken, kansere karşıda iyi bir savunma mekanizması geliştirmenizi sağlar.