Özellikle saatlerce masa başında çalışan kişilerde görülen boyun ağrısı, kısa süreli bir ağrı gibi görünse de uzun vadede kişinin sağlığını olumsuz etkiler ve ileride boyun fıtığı hastalığına sebep olabilir.  Ayrıca kişiyi çok rahatsız eden hatta uyumasına bile engel olan bir ağrıdır. Bu boyun ağrısını hafifletmek için birkaç yöntem uygulanabilir.

Boyun Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Boyun Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Boyun Ağrısını Hafifletmek İçin

Boyun egzersizleri, uygulanabilecek en kolay ve en etkili yöntemlerden biridir. Sadece 15 dakika sürecek bu egzersiz ile boyun ağrısı önemli ölçüde hafifler. Fakat bu egzersizler bilinçli olarak yapılmalı ve boyun, egzersiz esnasında zorlanmamalıdır. Baş öne doğru zorlanmayacak şekilde eğilmeli ve tekrar eski haline dönmelidir. Bu hareket 10’ar kez yapıldıktan sonra, boyun yavaşça sağ ve sol tarafa yatırılmalıdır. Bu da, boynu 7’şer kez sol ve sağ omuza doğru eğerek yapılır.

Boyun Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Boyun Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Soğuk kompres uygulaması, boynun tutulan bölgeleri için oldukça faydalıdır. Soğuk kompresi, ağrıyan bölgeye 20 dakika boyunca tutmak gerekir. Ayrıca sadece soğuk değil, sıcak kompres de boyun ağrıları için çok faydalıdır. Sıcak kompres, boyundaki kasların gevşemesini sağlar.

Bunların dışında eczanelerde satılan kas gevşetici krem ve ilaçlar da boyun ağrıları üzerinde hafifletici etkiye sahiptir.