Boşanma safhasında ebeveynlerden çok çocukların tüm kişisel yaşantısını etkileyecek olumsuz durumların yaşanmaması için, anne ve babaya önemli görevler düşüyor. Anlaşmazlık içindeki anne ve babanın çatışmalarında çocuklarını uzak tutmamak, yanında tartışmak çocukta içe kapanıklık, öfke ve ağlama krizleri ile birlikte, okul başarısında azalma, kendine ve çevresine güven sorunu gibi bir çok problemin en temel halkasını oluşturuyor.

boşanma

boşanma

Boşanma Sürecini Zorlaştırmayın!

Yapılan en büyük yanlışlardan biri de ebeveynlerin, çocuklarının etkilenmemesi için tatile, yemeğe, gezmeğe vs. hep birlikte giderek aile düzenlerinin devamlılığını sağlamaya çalışmak. Anne baba için doğru gibi görünen bu durum çocukların alışma ve uyum sürecini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Doğru olansa çocukla makul bir şekilde konuşarak, ayrı yaşayacakları fikrine alışması için çocuklarına zaman tanımaları olmalıdır.

boşanmış anne babanın çocuğu olmak

boşanmış anne babanın çocuğu olmak

Çocuk anne veya babada iken, karşı tarafla bir iletişim kurduğunda ona müdahale etmemeli, anne ya da babasıyla birlikte bağımsız bir ilişki yaşaması desteklenmeli ve teşvik edilmelidir. İpler tamamen kopartılmışsa, çocuklarının kafasının karışmaması, bir araya gelme ümidi taşımaması için, anne baba arası ilişkiler resmi tutulmalıdır. Artık eski olan eşlerin birbirleri hakkında kötü konuşmamaları, görüşme zamanlarını esnek tutmaları ve ihtiyacı olduğunda yanında olmaları, çocuk için yapılacak en olumlu davranış modeli olacaktır.