Her gün binlerce insan dünya evine giriyor fakat binlerce insan da boşanmaya karar veriyor. Bu durum, kısır bir döngüye girmiş durumda. Asıl konu ise, boşanma ile ortaya çıkan psikolojik sorunlar. Kadın erkek fark etmeksizin boşanan kişiler, evliliklerinin bitmesini kabullenmekte çok zorlanıyor.

Boşanmak

Boşanmak Neden Bu Kadar Zor?

Kimse, boşanmak için evlenmez. Evlilik hesaplarında boşanma yoktur. İnsanlar hayatlarını geçirecekleri kişiyi sever ve iki kişilik bir dünya kurarlar. Aldatma, sevginin bitmesi ya da benzer nedenlerle boşanma konusunun gündeme gelmesi, bu dünyanın yıkılmaya başladığı hissini veriyor. Son derece sancılı olan bu dönem, hem erkek hem de kadınlar için çok zor. Genellikle boşanmayı istemeyen taraf, en fazla yara alan kişidir. Eşinin evlilik bağını koparmak istemesini kolaylıkla hiçbir insan kaldıramaz.

Boşanma kaçınılmaz ise kabullenmek en iyisidir. Yeni bir hayat kurmaya çalışmak, kendini başkalarına değil, kendine ispat etmek son derece önemli. Asla gidenin pişman olmasını ya da geri gelmesini beklemeyin. “Yol Gidenin, Hayat Kalanın Olsun…”

Boşanmayı atlatmak için elinizden geleni yapın, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım isteyin. Mutlaka psikolojik destek alın. Uzman desteği almak, gerekirse ilaç kullanmak ayıp değil. Sadece bir tane hayatınız var ve kimseye feda edilmeyecek kadar değerli bir zaman. Özelliklerinizi ve yeteneklerinizi keşfedin. Hayata ve kendinize şans vermekten kaçınmamalısınız. Bunları söylemek yapmaktan elbette ki daha kolay ancak denemeye değer.