Dönem dönem ortaya çıkabilen bu hastalık özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte meydana gelen enfeksiyonlar sebebiyle daha fazla görülmektedir. Boğaz iltihabının sebepleri hastaların yaşlarına göre farklılıklar gösterebilir. En fazla yaşanan boğaz iltihabı belirtileri arasında ağrı ve yanmalar bulunur.

bogaz ağrısı

bogaz ağrısı

Boğaz ağrısıyla birlikte ateş ve seste değişiklik, yutkunma problemleri ve baş ağrısı gibi ciddi problemler ortaya çıkar. Bazı hastalar bu tür şikayetler ve belirtiler dışında kulak ve boyun bölgesinde de ağrılar yaşayabilirler.

Bakteriyel Boğaz İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Yaşa göre ortaya çıkan belirtiler daha farklıdır. Yetişkin bireylerde boğaz kuruluğu, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, öksürük ve hapşırma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bebeklerde ise boğazda şişkinlik, düşük ateş, şişik lenf bezleri, yutma problemler, burun akıntısı ve sık ağlama belirtileri meydana gelir.

boğaz iltihabı

boğaz iltihabı

Yüksek ateş, damak bölgesinde ufak kanamalar, vücut üzerinde döküntüler ve boyunda şiklik gibi belirtiler ise bakteriyel boğaz iltihabı problemlerinde gözükür. Bu tür iltihap yaşıyorsanız kendi kendine geçmeyeceği için uzman bir doktora başvurmanız gereklidir.