Kış aylarında sık gözlenen boğaz ağrısı problemleri için sıvı tüketimini arttırmanız gerekiyor. Boğazı tahriş edici özelliğe sahip olan sigara, alkol, asitli içecekler ve kirli havadan da uzak durmanız gerekli. Evinizde aşırı derecede toz varsa boğaz ağrılarınız alerjik reaksiyonlar açısından sizi rahatsız edecektir.

sıvı tüketimi

sıvı tüketimi

Bu sebeple öncelikle yaşam alanınızı temizlemek ile işe başlayın. Temizliğinden emin olduğunuz yaşam alanına sahipseniz gargara, ağız spreyleri ve pastillerden yararlanarak boğaz ağrısı için çözümler üretin.

vitamin hapları

vitamin hapları

Gece uyku sırasında da uyuduğunuz ortamında kuru olmamasına özen gösterin. Kuru hava sinüslerinizi kapatacağından dolayı boğazınızın ağrısını arttıracak bir etkiye sahiptir. Uyuduğunuz mekanı nemlendirebilmek için peteklerin üzerine ıslak elbiseler bırakabilir ya da çaydanlıkta ısıttığınız bir suyu odanızda bulundurarak buharından yararlanabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Ağrıya sebep olan bir virüs ise antiviral ilaç kullanımı ilk aşamalarda tavsiye edilen bir yöntem değildir. Daha çok gargara, pastil gibi bölgeye direk olarak etki edecek yöntemler denemeniz gereklidir. Bol miktarda sıvı tüketilmesi de boğaz ağrısı tedavisi sürecinde etkili bir yöntemdir.

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı

Bağışıklık sisteminizi de güçlendirmek adına vitamin hapları da kullanabilirsiniz. Enfeksiyonun ilerlememesi için düşük dozlu antibiyotik ilaçlar da alabilirsiniz. Geniş spekturumlu antibiyotik ilaçlar ile etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta antibiyotik ilaçların aşırı tüketiminin zararlı olacağıdır. Dozunda ve diğer yöntemleriniz ile birlikte bu ilacı kullanarak boğaz ağrınızı yok edebilirsiniz.