Billboard Çeşidi: Billboard reklamı vermek isteyen firma, ışıklı ya da luna billboard seçeneklerinden birini seçebilir. Billboard’un ışıklı, hareketli, çift taraflı ya da tek taraflı oluşu, billboard reklam tasarım fiyatlarını belirleyen en önemli unsurdur.

Kullanılan Malzeme: Billboard’lar genellikle hep aynı malzemeden yani Eti-AL 60 (AA 6063) hammaddesinden üretilir. Demir profillerle hazırlanan ayaklar, kötü hava şartlarına dayanıklı olması için galvaniz ile kaplanır. Bu yüzden billboard’lar için kullanılan malzemenin, fiyat üzerinde belirgin bir etkisi yoktur.

Billboard Reklamı: Billboard reklamı yapılacak olan konu, çeşitli görsel çalışmalarla işlenir. Konuya göre grafik tasarım ile anlatım, afiş çalışmaları ya da fotoğraf çekimleri gibi reklam araçları kullanılabilir. Billboard reklamını en dikkat çekici hale getiren görseller, ışıklı ve hareketli tasarımlardır. Bu alanda birçok yaratıcı tasarım yapılabilir. Billboard reklam tasarımının bir parçası olan çalışmalar, reklam maliyetine de yansıyacağı için fiyat üzerinde belirleyicidir.

cadbury cikolata bilboard reklam

cadbury cikolata bilboard reklam

Billboard Yeri: Billboard’ların bulunduğu yer, billboard’un reklam etkisini belirler. Billboard reklam fiyatları, bulunduğu yere göre belirlenir. Şehir merkezleri, kavşaklar, duraklar, yol kenarı ve park gibi alanlar açık hava reklamcılığı için en ideal yerlerdir.

Billboard Boyutları: Sehir merkezlerinde kurulan billboardlar, genellikle belediyelerin uygun gördüğü boyutlarda yapılır. En çok, 70×100 cm ve 90×130 cm boyutlar tercih ediliyor. Şehir dışında ya da şehir merkezine yaklaşırken kurulan billboard’lar 346×196 cm gibi daha büyük abatlarda olur. Billboard boyutları genellikle çok farklılık göstermez ancak yine de farklı ebatlarda billboard tasarımları gerçekleştirilebilir ve boyutlar fiyat değişikliklerine yol açar.

Billboard Süresi: Billboard reklamı, firmanın istediği süre ile panoda kalır. Reklam, ilan hatta kutlama amacıyla bile billboardlar günlük, haftalık ya da aylık olarak kiralanabilir. Billboard reklam maliyetinde süreninde etkisi vardır.