Günümüzde birbirinden farklı onlarca konuda blog yazıları hazırlıyorum. Her gün yeni içerikler, makaleler, teknolojik gelişmeler daha birçok şey tüm bunların yoğun olarak aktarıldığı bir ortamda oluşan bu bilgi fazlalığı ile baş etmenin yollarını, verimli zaman yönetimini ve doğru organize olmak gündelik hayatımın en önemli parçası oldu. Bu konularda bilgi fazlalığı ile baş etmenin yollarını açıklayan bir yazı ile karşılaştım. Kendi yorumumla birlikte bazı önemli işinize yarayabilecek çıkarımlarda bulunmak isterim.

bilgiyi bulmak

Bilgiyi yönetmenin yolları

. Bilgi fazlalığı kavramı görecelidir. Herkesin bilgiye karşı ihtiyaçları farklıdır.

. Aradığınız, bulmak istediğiniz bilgiye neden ihtiyacınız olduğunu kendinize sorun. Böylece gereksiz mesajlarla vakit kaybetmezsiniz.

. Gün içerisinde size hiçbir faydası olmayan vakit kaybına yol açan, sosyal medya uygulamalarını kullanmaktan vazgeçin.

bilgiyi aramak

. Bilgiyi doğru bir şekilde yönetebilmek için hayatınıza belirli bir düzen verin, not tutun, zihin haritaları çıkartın.

. Tüm vaktinizi internette bilgiyi kovalamak için harcamayın. Aileniz ve dostlarınızla vakit geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Okumak zorunda olduğunuzu düşündüğünüz bir şeyi ertelemekten vazgeçin o an okumayı hızlı okumayı öğrenin. Belirli planlar şeklinde zaman ve bilgi yönetimi yapılması gayet mümkün yalnız bu kadar seçici olmak ve düzen takıntısıyla filtreleme yapmanın da her zaman başarılı sonuçlar getirmesini beklemeyin.

 

Etiketler: ,