Yapılan bilimsel araştırmalara göre kendi biyolojik cinsiyetimizden bağımsız olarak beynimizin de bir cinsiyeti var. Bu farklılığın ise cinsel yönelim ve davranışlarla kesinlikle alakası yok. Beynimizin cinsiyeti biyolojik cinsiyetimizden farklı olabilir. Beyin cinsiyetini ise anne karnındayken maruz kalınan testesteron hormonu belirliyor. Annenin hamileliğini geçirdiği bölgenin iklimi, maruz kaldığı stres ve beslenme alışkanlığı salgılanan testesteron hormonunu etkiliyor. Mesela fazla stresli olduğumuz zamanlarda kadın ya da erkek farketmez, vücudumuz olduğundan daha fazla testeron hormonu salgılıyor.

sag sol beyin

Testesteron hormonu beynin sol yarıküresinin gelişimini etkiliyor. Ne kadar fazla testesteron hormonuna maruz kalırsa beynin sol tarafı o kadar yavaş gelişiyor. Sağ beyin duygusal yönü sol beyin ise mantığı temsil ediyor. Bu nedenle dişi beyne sahip olanlar duygusal olayları daha ayrıntılı bir şekilde hatırlıyor. Yer- yön duygusunun gelişmiş olması ve görsel zekanın üst seviyede olması ise erkek beynin özelliklerinden bazıları.

beyin cinsiyeti

Beynimizin Cinsiyetini Nasıl Öğreniriz?

Bunu öğrenmenin yolu hiçte o kadar zor değil. Eğer yüzük parmağınız işaret parmağınızdan uzunsa beyninizin cinsiyeti erkek; tam tersi işaret parmağınız yüzük parmağınızdan uzunsa dişi bir beyne sahipsiniz demektir. Her iki beynin de kendine has şahane özellikleri var. Ortak olan en büyük özelliklerinden biri ise sınırsız bir hafızaya ve gelişime sahip olmaları.

 

Etiketler: ,