İnsanın beyni üzerinde yapılan genetik araştırmalar beyinde işlev gören genlerin günün belli saatlerine göre değişim gösterdiklerini ortaya koyuyor. Kişinin beyin dışındaki tüm organlarındaki genetik işlevler günümüze kadar araştırılmıştı fakat belli bir sonuca ulaşmak için kesinliği yoktu.

beyin

beyin

İnsan beyninin genetik etkiliklerini de araştırabilen bilim adamları artık bu işin daha kolay olduğunu da söylüyorlar.İnsan vücudunun herhangi bir yerinde etkin olarak çalışan bir gen gün içerisinde başka bir yerde aynı etkinliği göstermeyebilir. Örneğin:

biyolojik saat

biyolojik saat

Deri üzerinde işleve sahip olan bir genin karaciğer üzerinde aynı işlevde bulunabileceğini söyleyemeyiz. Ayrıca genin etkin olduğu saatte yapılan araştırmalara göre protein sentezlendiğine dair de bilgilere ulaşılabiliyor

Beynin Biyolojik Saati ve Depresyon İlişkisi

Son yapılan araştırmalara göre yine beyninde normal olarak işlev gören genlerin depresyona maruz kalan kişilerde daha az çalışma gösterdiği bulgusuna rastlanıldı.Bu demek oluyor ki depresyondaki kişilerin sadece ruh halleri değil fiziksel anlamda bazı organları da olumsuz etki altına girebiliyor.

beynin biyolojik saati

beynin biyolojik saati

Hatta bu depresyondaki kişilerin beyinlerini bir saat ibresine benzeten bilin adamları normal kişilerin beyin genlerine göre ters yönde ilerlediğini de eklemeden geçemiyor.