EEG cihazlarını yardımıyla beyin dalgalarını algılayarak buradan gelen sinyalleri yorumlayan cihazlar uzun zamandır gündemde. Bu temel ilkeyi ele alarak oyun kontrol cihazlarında binlerce kilometre öteden yalnızca düşünce yoluyla hareket ettirilen robot protezlere kadar örnek bulmak mümkün.

arayüz

arayüz

Joel Murphy ile Conor Rusomanno isimli iki araştırmacı ise bu konunun daha geniş bir kesiminin ilgisini çekeceğini düşünerek bu alanda biraz merakı olan herkesin benzer yöntemlerle kendi projelerini oluşturabileceğini ortaya koyuyor. Bu iki araştırmacı böyle bir sistemin hayata geçmesiyle bu alanda büyük şirketlerin ön göremediği yaratıcı birçok kullanım şeklinin ve keşfin önünü açacaklarını söylüyor.

Bu ikilinin Kickstar ter üzerinden destek toplamaya çalıştığı OpenBCI adlı proje Bluetooth bağlantısı üzerinden çalışan ve Arduino isimli serbestçe programlanabilen devre sistemleriyle uyumlu 8 kanallı bir EEG platformundan oluşuyor.

bilgisayar arayüzü

bilgisayar arayüzü

OPenBCı Projesinden Amaç Nedir?

Bu sistemin amacı beynin etkinliklerinden kaynaklanan yüksek kalitede EEG verisini saf bilgi olarak kullanıcıyı vermek. İster farklı cihazları düşünce yoluyla kontrol edin isterseniz yeniden yorumlayarak sanata dönüştürün, uyku düzeninizi analiz edin… Her şey sizin Özgürlüğünüze bırakılmış…