Bilmiyorum ama sizlerde benim gibi bebeklerin o huzur veren rahatlatıcı kokusunu hiç bu kadar merak ettiniz mi?

Aslında büyükanneler, babaannelerimiz hep derler onlar cennetin kokusunu saçıyorlar, onların kokusu saflığından, temizliğinden kaynaklanıyor. Elbette bu durumunda etkisi vardır fakat bu durumun sağlıkta ki açıklaması her zaman farklı olmuştur.

bebek kokusu

İnsanın Yüreğini Dolduran O Mis Koku

Bebeklerin o mis kokuları doğumdan sonra hemen vücutlarına hapis olur ve annenin masum ve sıcak sevgisiyle beslenir. Dünyayı algılama çabasında olan, daha doğru düzgün gözlerini bile açamayan bu mucizevi canlılar annelerinin sıcaklığını her daim hissetmek isterler ve yaşama sadece anneleri sayesinde tutunurlar. Gözleri başka insanları görmez. Yanlarında sadece anneleri olsun yeter onlara. Peki sizce bebeklerin en çok hangi bölgelerinden kokuyu duyarsınız? Siz farketmeseniz de bebeklerin başlarında ve yüzlerinde ki salgı bezleri bu kokuyu daha çok o bölgelerde yoğunlaştırmıştır.

Bebekler Neden Güzel Kokar

Bebekler Neden Güzel Kokar?

Bebeklerin o kadar etkileyici kokmasını sağlayan bir faktör de ter bezlerinin gelişmemiş olmasından kaynaklanıyor. Bebekler terlemediği için de her zaman kokuları kalıcı oluyor. Bu kokularını etkileyen bir diğer faktör de annenin bebeğine karşı gösterdiği ilgiden kaynaklanıyor çünkü bebek belli yaşa kadar anne sayesinde ihtiyaçlarını gideriyor dolayısıyla sık sık anne tarafından banyo ihtiyacının karşılanması bebeğin daha temiz, ve pürüzsüz bir cilde sahip olmasını sağlıyor. Bu nedenle kokuları da daha etkin oluyor.

Doktorlar bebeklerin her gün banyo yapılmasında sakınca olmadığını söylüyor. Hele ki yaz aylarında bebeğin daha rahat uyumasını ve sağlıklı büyümesini istiyorsanız bebeğiniz açısından bu öneriyi dikkate almalısınız. Her gün yıkanan bebeğin gözenekleri açık olduğundan büyümesini de kolaylaştırıyor. Banyo sonrası kullanılan bebek kremleri ve yağları ise cildi yumuşatarak kokuyu daha etkin hale getiriyor.

 

Etiketler: ,