Aslında bu sorunun cevabı ilk doğduğu andan itibaren başlar fakat bebek doğumdan itibaren büyüdükçe tanıması daha da farklılaşır. İlk doğduğu anda birkaç ay kokusuyla ayırt eder ama ne yazık ki asıl ayırt etmesi 6. aydan itibaren başlar. Çocuk bu 6. aya kadar elbette annesini görür, onun ilgisine karşı gülümser onu gördükçe ağlar, sevinir. Aileler arasında her zaman şu söylence olur: Benim çocuğum herkese gidiyor, yabancı insan bilmiyor, herkese gülümsüyor, herkesin kucağına gittiğinde ağlamıyor gibi duyumları her zaman duyarsınız.

Anne Bebek Tanisma

Eğer çocuğunuz 6 aydan küçükse ve genellikle sakin bir evre geçiriyorsa bu çocuk yukarıda saydığımız davranışları sergiler, annesi dışındaki başka bir kişide durur, onun verdiği oyuncağı alır, ona gülümser, onun verdiği bir yiyeceği ağzına doğru uzatır… Bu durum aynı zamanda sadece sizin çocuğunuza ait bir durum değildir. Her bebek bu davranışları altıncı aya kadar sergiler..

Bebeğin 6. Aydan itibaren Farklılaşan Değişiklikleri…

6. aydan sonra çocuğun algısında bazı değişiklikler meydana gelir. Bazı anneler bu duruma inanmamakta ısrar ediyorlar. Benim çocuğum farklı, benim çocuğum zeki, benim bebeğim herkese gelir çünkü uslu gibi söylenceler çıkarıyorlar. Bu durumun zekilikle, akıllılıkla yada çocuğun uslu, yaramaz olmasıyla alakalı bir durum değildir. Bu durum her bebekte yaşanan ve tamamen refleks olan bir davranıştır. O yüzden bu davranışın sadece kendi bebeğinizle sınırlamanız yanlış olur.

7. aydan önceki çocuğun uslu olması da çevresini tam anlamıyla tanıyamamasından kaynaklanır. Bu aydan sonra anneye olan düşkünlüğü de onu yeni yeni tanımaya başlaması ve diğer insanları düşman gözüyle bakmasından kaynaklanır. Bu zamana kadar olan gülümsemelerine ise sosyal gülümseme adı verilir. Bu aydan itibaren sadece anneyi değil, çevresinde ona sahip çıkan, her zaman yanında olan, sık sık yüzünü gördüğü insanları, kendisine iğne yapan hemşireyi, canını acıtan doktoru da tanır.

 

Etiketler: