Bebekleri küçük olduklarından dolayı duygusal olabileceklerini zannetmeyebilirsiniz. Siz her ne kadar böyle zannetseniz de her bebek doğduğu andan itibaren büyüme dönemleri doğrultusunda uygun davranışlar ve duygusal hareketler sergiler. Siz bu yaptığı hareketlere anlam veremeyebilirsiniz yada yapacağını kestiremeyebilirsiniz. Bu çok normal çünkü bebek her şeyini ağlayarak anlatmaya çalışır siz ise ne yaptığını yada ne istediğini anlayamazsınız. Aslında bebeğin durumunu yüzünde beliren işaretlerden ve hareketlerden anlayabilirsiniz. Keyif ve sıkıntı belirten davranışlar daha sonra özelleşmeye başlar.

bebek gelişimi

Bebeğin bakıma oldukça önem verilmesi gereken aralık 12- 24 ay aralığıdır. Bu dönem bebeğin hem bakımı, hem fiziksel gelişimi hem de duygusal gelişiminde oldukça önem taşır. Anneler bebeğin gelişimi için bu döneme gereken titizliği göstermeliler.

Bebeğin İsteklerine Gerektiğinde Hayır Demelisiniz!

Bebeğin duygusal manada gösterdiği ilk tepki ağlamaktır. İlk başlarda neyin ne olduğunu algılayamadığı için yaptığı hareket ağlamak ve ağlamasını da ihtiyacını gidermek için yapmaktadır. Daha sonra biraz çevreyi algıladıktan sonra ağlaması korku yönünde değişir. Eğer ki anne bebeğin ağlaması durumunda her istediğini yaparak susturmaya kalkarsa ileriki aşamalarda her zaman ağlayarak istediklerini gerçekleştirir. Bu hata her anne babanın düştüğü bir hatadır. Aslında bebek böyle yaparak bazı şeyleri elde eder fakat anne ve babayı ise çileden çıkarır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmadan ve bebek olan durumu pekiştirmeden önce bebeğin susmasını bekleyin.

Ağlıyor diye üzülmeyin o da sonuçta saatlerce ağlamaktan bıkacak e bir süre sonra susacaktır. Sustuktan sonra isteklerini gerçekleştirdiğinizde mutlu olmayı daha kısa sürede öğrenecektir. Bu duygusal gelişimde tabi ki de en fazla rol anneye düşüyor. Anneden sonra ise çevre en fazla role sahip oluyor. Ta ki okul çağına kadar bu durum devam ediyor.

 

Etiketler: ,