Bebeklerin sağlıklı gelişmesi ve zeki olmaları, anne karnından başlayarak 6 yaşına kadar devam edecek olan süreçteki beslenmeleri ile çok yakından ilişkilidir. Annenin gebelik öncesinden başlayarak sağlıklı beslenmesi ve özellikle de gebelik süresinde sağlığına çok dikkat etmesi gerekiyor. Gebelikte beslenme bebek sağlığı ve zeka gelişimi açısından çok önemli. Bu yüzden gebelikte folik asidin büyük rolü bulunmaktadır. Gebelik planlayan anne adayları, hamile kalmadan 3 ay öncesinde folik aside başlamalı ve gebeliğin ilk 3 ayında da devam ettirmelidir.

Bebek Sağlığı

Bebek Gelişimini Destekleyen Maddeler

Folik asit, insanın yapı taşında, omurilik sıvısında ve sinir sistemi üzerinde çok etkili bir maddedir. Ayrıca folik asidin eksik olması kansızlığa neden olur. Bu durum hem anne hem de bebek için çok riskli olabilir. Kansızlık, bebeğin zeka gelişimini engeller. Folik asit içeren besinler şunlardır; marul, salata ve ıspanak gibi yeşil sebzeler, karaciğer, böbrek gibi etler ve anne sütü.

Bebek Gelisimi

Folik asitten sonra bebek gelişimi en çok destekleyen madde; DHA (Dokosa Heksaenoik Asit) maddesidir. DHA somon, levrek, uskumru ve dil balığı gibi balık çeşitlerinde bulunur. Bu yüzden anne adayı haftada iki kez balık tüketmeli. Gebeliğin son 3 ayında bu besinler bolca tüketilmeli ve doğumdan sonra muhakkak bebek anne sütü ile beslenmelidir. Bebeğin zeki ve sağlıklı olması için gebeliğin son 3 ayında DHA içeren bu besinlerin tüketilmesi gerekiyor.

Bebek gelişimini destekleyen 3. madde, proteinlerdir. Proteinler et, süt ve yumurta gibi besinlerde bolca bulunur. Gebeliğin 3 ayından itibaren ise vitaminler önem kazanır. Demir, çinko, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de bebek sağlığı ve zeka gelişimi açısından çok önemlidir.

Anne ve bebek sağlığı için beslenme en önemli unsur fakat, hayat tarzının da önemli bir rolü olduğunu söylemek gerek. Alkol, sigara ve ilaç bağımlılığı gibi alışkanlıkları terk etmek, mümkün olduğunca stresten uzak yaşamak da bebek sağlığı ve gelişimi üzerinde etkilidir. Anne mutlu ve sağlıklı olursa, bebekte sağlıklı ve zeki olacaktır.

 

Tags: ,