Evet hamilesiniz ve bebeğinizin birtakım organları gelişmeye başladı. Peki bu organ gelişimi sürecinde hangi organlar öncelikle olarak gelişmeye başlıyor? organları birer birer belirmeye başlarken hangi sorunlar anneyi rahatsız ediyor? Bebeğinizin beyin gelişimi anne karnında başlamakla birlikte aynı zamanda doğumdan sonrada devam eden bir süreçtir. 10 yaşına kadar süren bu hızlı gelişim bebeğinizde birtakım farklılıkları da beraberinde meydana getiriyor.

Bebekte Beyin Gelişimi

Döllenmeyi takip eden 3. haftadan itibaren beyin hücreleri gelişmeye başlıyor. 5. aya gelen fetus artık 5 duyu organından duyma ve dokunma yetisine sahiptir. 7 aya geldiğinde ise artık fetusun hemen hemen tüm organları belirginleşmiş ve 100 milyar beyin hücresinden nerdeyse tamamına sahip olmuş vaziyettedir. Tüm bu gelişimlerin gerçekleşmesine imkan sağlayacak anne karnı bebeğin tüm ihtiyacını karşılamasına da yardım etmekte.

Bebek Gelişimi

Bebekteki Gelişim Anne Tarafından Hissedilir mi?

Vücuttaki diğer organlara ve hücrelere nazaran daha hızlı bir gelişim gösteren beyin hücreleri aynı zamanda bazı bağlantılarını ve fiziksel yapısını bu dönemde elde eder. Nöronlar diğer bir ifadeyle beynin düşünen hücreleri bu dönemde çalışmaya başlar. Tat alma ve bazı zorunlu durumlarda tepki verme yetisini de bu ayda elde etmeye başlayan fetus yavaş yavaş beyinsel gelişimini bu doğrultuda tamamlar.

Özellikle görme ve duyma yetilerine bebekliğinin ilk 8. ayında tamamlar ve ilk aylardaki bu gelişim daha sonraki yıllara da etki eder. 10-18 aylarda ise bebekte duygusal yönde bir gelişim sergilenir.

 

Etiketler: ,