Bademcik, vücudunuzun organizmalara karşı savaşmasını sağlayan bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bu sistemde yer alan bademcikler bazı dönemler mikroplar ve bakteriler ile savaşamayacak hale gelmektedir. Bu durumun sonucunda ise iltihaplanmalar ortaya çıkmaktadır.

bademcik

bademcik

Bademcik iltihabının tedavisi öncelikle ağız bakımı ile başlamaktadır. Ağız ve boğaz bölgesinin bakımı dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Gargara tedavisi oldukça etkili sonuçlar almanızı sağlayabilmektedir.

Antibiyotik İlaç Kullanılır mı?

Eğer bademciklerinizdeki iltihap bakteri kaynaklı yaşanıyor ise kesinlikle antibiyotik ilaç kullanılmalıdır. Fakat antibiyotik ilaç kullanmak için doktorunuzdan onay almanız gereklidir. Antibiyotik bakterilerin yok olmasına yarayabilmektedir. Ancak farklı türde bir iltihaplanma yaşıyorsanız değişik tedavi yöntemleri uygulamalısınız. İlaçlar dışında kişisel olarak yapılması ve dikkat edilmesi gereken bazı şeyler de vardır.

antibiyotik

antibiyotik

Tuzlu su bakterileri etkili bir şekilde engelleyebilmektedir. Bu yüzden sık sık ağzınızı ve boğazınızı tuzlu su ile gargara yaparak temizlemelisiniz. Boğaz pastilleri nefes almanızı kolaylaştıracak olan ve ağrınızı hafifletecek olan pastiller dir. Bademcik iltihabı yaşadığınız zaman tedaviniz ile birlikte boğaz pastilleri de kullanabilirsiniz.