Bacaklarda derinin hemen altında  oluşan toplar damar genişlemelerine varis denir. Oluşum nedeni, ana toplar damarların içindeki kapakçık bozukluğu ile basınç yükselmesi sonucu damarlardaki sızıntıdır. Cilt üzerinden ince kıvrımlı mor damarlar şeklinde oluşan kılcal varisler problemin görünen kısmıdır. Gerçek neden derin toplar damarlardadır.

varis tedavisi

Toplar damarlar vücudumuzda bulunan kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde akciğerlere ve kalbe taşırlar. Bacaklardaki toplardamarlarda kanın yukarı gönderilmesini sağlayan kapakçıklar bulunur. Bacak kaslarının yardımı ve bu kapakçıklar sayesinde tek yönlü bir şekilde yukarıya pompalanan kan kalbin sağlıklı çalışmasını sağlar. Toplardamarların sağlıklı çalışmamasının sonucu ise, varislerdir.

varis problemi

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda daha sık görülen varisin nedenleri, uzun süre ayakta kalınan işlerle uğraşılması, kanın basıncının azalması, sık yapılan uçak ya da araba yolculukları olarak biliniyor. Gebelik döneminde ortaya çıkabilir ya da artış gösterebilir. Estetik olarak insanı rahatsız eden varis görünümü, sağlık açısından sakıncaları da bulunuyor. Ağrı ve ödem gibi şikayetleri arttıran varis için, özel üretilmiş çoraplar, medikal uygulamalar ve günlük kullanıma uygun jeller var. Ülkemizde her 8 kişiden biri varis şikayetinden yakınmaktadır.

 

 

Etiketler: , ,