İlk çağlardan beri batının düşünce tarzını, yaşam şekillerini, özünü, fikirler bağlamında kültürel yaşamı, gelenekleri, görenekleri benimseyen filozofları ve aydınları tanıyacaksınız. Tarihi verilerle geçmişe doğru yolculuğu çıkacaksınız bununla da kalmayıp duygu dolu bir zaman geçireceksiniz. Zaman zamanda mitolojiden yararlanan yazar sizi yaşamın zor anlarını kendi yaşamıyla birleştirerek sunuyor. Tarih kokan sayfalara birazda duygu yüklenince içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Okudukça sizi kendine daha fazla bağlayan “Aşk ve Ölüm Üzerine” zıtlıkların uyum bulduğu noktaları anlatmaya çalışıyor.

Aşk ve Ölüm Üzerine

Aşk nasıl tanımlanmıştır? bu zamana kadar sizi nasıl etkilemiştir? bu soruları etik ve tarihi cevaplarla size açıklıyor. Filozofların bakış açılarıyla daha karmaşık cevaplarla aydınlatan Patrick Süskind kendi üslubunu da birleştirerek size ütopik bir sahne yaratıyor. Bu sahne daha çok ahlakın ve aklın yerini doldurmaya çalışıyor. Eksikleri birtakım kurallar çerçevesinde değerlendirerek sizlere disiplinle hareket etmenizi yansıtmaya çalışıyor.

Aşk Delilik mi yoksa Bir Coşkunluk Hali mi?

Aşk bir yandan tanımlanmaya çalışılırken bir yandan da tarihi perspektifte ele alınmaya çalışılıyor. Sokrates’ten Platon’a Heraklaitos’tan Aristotales’e kadar birçok filozofun bakış açısıyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu filozoflar bir yandan aşkın tanımını yapmaya çalışırlarken bir yandan da ölümle aşkın bir noktada sentezini yapıyorlar.

“Aşk ve Ölüm Üzerine” size sadece yaşamın kıyısından yaklaşmıyor. Adete deniz gibi duruyor. Masum, rahatlatıcı, göz kamaştırıcı bir o kadar da derin… Patrick Süskind şiirsel dili sayesinde akıcı bir eseri sizlere sunuyor…

 

Etiketler: , ,