Aşçıların çalışırken giydikleri kıyafetler, artık zorunlu giyim imajını vermiyor. Yemek yaparken de şık olmak ve en önemlisi de rahat olmak mümkün. Tıpkı moda dünyası gibi aşçı kıyafetlerinde de trendler var. Renkliliğin, desenlerin ve kesimlerin ilgi çektiği aşçı kıyafetleri aşçıları daha profesyonel göstermektedir.

Aşçıların kullandığı takımlar birçok parçadan oluşur. Ceket, pantolon ya da önlük ve aksesuar olarak takım haline getirilen kıyafetler pek çok alternatif halinde de sunulabilir.

Aşçı Ceketleri: Aşçılar için özel olarak tasarlanan ceketler düz kesimli ve reglan kollu kıyafetlerdir. Genellikle hakim yaka, V yaka ve yuvarlak yaka olarak üretiliyor. Ceket seçimlerinde en çok beyaz renkler tercih edilse de birçok rengi kullanmakta mümkün. İki renkli kombineler aşçı ceketlerinin vazgeçilmez detayı. Aşçı ceketleri çift düğme ya da paslanmaz çıtçıtlı olarak tasarlanıyor. Kollar uzun ya da kısa boyda olabilir.

Aşçı Jamie Oliver

Aşçı Jamie Oliver

Aşçı T-Shirtleri: T-shirtler mevsimsel olarak tercih edilen kıyafet türüdür. Kısa kollu ve ince kumaşlarla tasarlanır. V yaka ya da hakim yaka olabilir.

Aşçı Pantolonları: Aşçı pantolonları genellikle ceketlerle takım olarak kullanılır. Uzun zamandır aynı renk takımlar halinde kullanılan aşçı kıyafetleri şimdilerde farklı modellerle şıklaşmış durumda. Ceket rengi ne olursa olsun farklı bir renk hatta desenli pantolonlar giyilebiliyor.

Aşçı Önlükleri: Aşçıların vazgeçilmez simgesi olan koruyucu önlükler güncel moda kadar renklendi ve çeşitlendi. Aşçı önlükleri özellikle kep, şapka ya da bandana gibi aşçı aksesuarlarıyla takım olarak tasarlanır.

Aşçı Aksesuarları: Aşçıların çalışırken en çok ihtiyaç duydukları aksesuarlar şapka, kep, bandana, bileklik ve terlik gibi gereçlerdir. Önceleri zorunluluk ya da gerekliliğinden dolayı kullanılan aşçı aksesuarları şimdilerde görsellik ve şıklık sunmaktadır. Klasik büyük aşçı şapkaları hala seviliyor fakat bere ya da bandana gibi daha kullanışlı aksesuarlar daha sık kullanılmakta.

Aşçı kıyafetleri tasarlanırken özel kumaşlar ve kesimler kullanılır. En tercih edilen kumaş türü ise alpaka. Kir tutmayan, dayanıklı kumaşların yanı sıra aşçı kıyafetlerinin üzerinde kullanılan düğme ya da çıt çıt gibi aksesuarlarda özel metallerden üretilmektedir. Paslanmaz metaller, kırılmayan düğmeler ve dayanıklı kumaşlar aşçı kıyafetlerinin ömrünü uzatır.