Daha çok baharın gelmesi ve yazın hareketlenmeye başlamasıyla beraber arılar ve böceklerde etkisini göstermeye başlıyorlar. Arı sokmasının oluşturacağı şikayet ve rahatsızlıklar kişiden kişiye göre değişebilir fakat hayati tehlike oluşturma durumları nadiren görülür. Bu durumlarda kişinin başka ciddi hastalıkları beraberinde gerçekleştiği zaman ciddi bir reaksiyon oluşturabilir aksi halde arı sokması belli bir süre sonra kendiliğinde iyileşecektir.

arı sokması

arı sokması

Arı Sokmasının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle arının iğnesiyle beraber kişi arı sokması durumunda bir yanma hissedecektir. Bu yanma sonrasında sokulan yerde kızarıklık oluşacak ve daha sonra belli bir şişlik görülecektir. Ağrı birkaç saat sürüp geçtikten sonra şişlik ise birkaç gün içinde kaybolacaktır.  Çok nadirde olsa zaman zaman kişide arı sokmasıyla beraber baş dönmesi, sokulan yerde büyük derece de kızarıklık, döküntü, bulantı ve kusma gibi şikayetlerle karşılaşabilirler.

arı

arı

Arının sokulduğu bölgenin risk taşımasına göre doktora başvurulmalı ve hemen müdahale edilmelidir. Örneğin: Sokulan yer göz çevresi yada burun ise hemen doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında el ayak ve kol gibi bölgelerde sokma görülürse hemen arının iğnesi çıkartılıp yaralı bölge sabunlu suyla yıkanmalı ve buz uygulaması ile sızısı dindirilmeye çalışılmalıdır.