Renk: aracın rengini değiştirme ve koruma amacı ile araçlar düz renk kaplamalarla giydirilebilir. Araç boyamadan daha kolay ve ucuz olan bu yöntem oldukça fazla tercih ediliyor. Araç sahibi, tek renk yerine birkaç farklı rengi talep edebilir. Araç giydirmede tek renk ve renklilik araç giydirme tasarım fiyatına da yansır.

Grafik Tasarım: firma ya da kuruluşa ait olan araçlarda, reklam niteliğinden dolayı firmanın kimliğini belli eden grafik tasarımlar kullanılabilir. Araba yarışçıları bazen de özel taleplerde bulunan kişiler grafik tasarımlarla hazırlanmış kaplama malzemeleri ile araçların giydirilmesini ister. Tasarımın zorluk derecesi fiyatın da artması anlamına gelir.

Yazı ve Logo: özellikle reklam amacıyla istenen yazı ve logolar, firmanın profesyonelliğini ortaya koymaktadır. Kurumsal kimlik sıfatındaki yazı ve logo çalışmaları her zaman amacına ulaşır. Özel çaba gerektiren bu tarz çalışmalarla hazırlanan araç giydirme malzemeleri fiyat olarak diğerlerinden daha olur.

Aracın Büyüklüğü: aracın büyüklüğü kaplama malzemesine olan ihtiyacı ve diğer çalışmaları hatta maliyeti belirler. Giydirilecek olan araç normal boyutlarda bir araba, minibüs hatta bir tır bile olabilir. Doğal olarak kullanılan çaba, zaman ve kaplama da artacağı için maliyette artacaktır.

Baskı Teknikleri: araç tasarımlarında sticker ya da dijital baskı gibi farklı görsel çalışmalar istenebilir. Baskı teknikleri, aracın daha fazla ilgi çekmesini sağlar. Baskı tekniklerindeki ayrıcalıklar bazen ince işçilik gerektirebilir. Buna göre firma, farklı fiyatlar belirler.

Kaplanan Bölüm: araç iç, dış, kısmen (kaporta ve cam için film kaplama gibi) ya da komple olarak kaplanabilir. Buna bağlı olarak fiyatlarda değişiklik gösterir.

Kaplama Malzemesi: cast folyo, yarı cast folyo, düz yüzey folyosu ve iç mekan kaplama çeşitleri ile araç giydirme malzemeleri, kullanım amacına ya da uygulama çeşidine göre farklıdır. Kaplama malzemesi araç giydirme tasarımı fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir.