Gerekli Dökümanlar (resim, metin, logo): firmaların, özel yazışmalarda kullandığı antetli kağıtlar, firmaya ait resim, amblem ve logo gibi kimlik işaretlerini taşımalıdır. Bunun dışında küçük bilgilendirmeler olarak bazı metinlerde kullanılabilir. Antetli kağıtlarda bulunması gereken dökümanlar, tasarımın bir parçasıdır ve fiyat belirleme de etkilidir.

Grafik Tasarım: Genellikle firmaya ait grafikler, broşür, kartvizit, antetli kağıt gibi firmayla ilgili birçok görsel yayının üzerinde yer alır. Eğer firmanın grafik kimliği henüz oluşmamışsa talebe göre antetli kağıtlar grafik tasarımlarla desteklenebilir. Grafik, antetli kağıt tasarımının fiyatlarını belirleme de önem taşır.

Fotoğraf: Sektöre ve firma talebine göre antetli kağıt tasarımlarında fotoğraf kareleri de kullanılabilir. Fotoğraf ve özel çekimler maliyeti direkt olarak etkiler.

Renk Sayısı: Antetli kağıt tasarımlarında tek renk, iki, üç ya da daha fazla renk alternatifi bulunur. Artan renk sayısı ile birlikte fiyatta artar.

Kağıt Çeşidi ve Gramı: Antetli kağıtların fiyat belirlemesinde en önemli rol, kağıt çeşidi (düz, dokulu ya da desenli) ve gramajıdır. Hamur, gram ve özel kağıt tercihlerinin kalite derecelerine göre fiyatları da artış gösterir.

Ebat ve Adet: Antetli kağıtlarda genellikle (A4) 21 x 29,7 cm- (A5) 15 x 21 cm ebatlar tercih edilir ancak firma talebine göre özel boyutlarda kullanılabilir. Kağıt boyutları ve istenen adet, antetli kağıtların maliyetini de etkiler.

Basım Teknikleri: Genellikle ofset baskı olarak elde edilen antetli kağıtlar için firma talebi çok önemli. Özel firmalar önemli yazışmalar için, extra işçilik gerektiren incelikli isterlerde bulunabilir. Varak baskı (altın, gümüş ya da bronz), gofre (kabartma), bölgesel parlaklık ve özel kesim gibi detaylar extra işçiliğe girdiği için fiyatı da yüksek olacaktır.