Hayvan yada insan olsun tüm canlılar ilk doğduklarında emme refleksine sahiptirler. Bebeği enfeksiyonlardan koruduğu gibi ayrıca sağlıklı beslenmesine de yardım eder. Her çocuğun anne sütünden yararlandığı dönemler farklılık arz eder çünkü bazı bebekler ya annelerinden yada kendi doğuştan gelen özelliklerinden anne sütüne alışamaz. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kas gelişimi ve boy uzaması diğer bebeklere göre daha fazla hızlı gelişir. Bu bebeklerin hastalıklara direnci daha fazla olur ve her türlü hastalığı çabuk atlatırlar. Solum yolları, ishal, kabızlık ve ateşli hastalıklar daha az görülür.

Anne Sütü Faydalari

Bebeğin emme refleksi sayesinde yüz kasları ve kemikleri daha hızlı gelişir. Sindirimi kolay olduğu için bebekler ilk doğduğu andan itibaren kolayca beslenebilir. Emme işlemi bebeğin psikososyal gelişimine de katkı sağlar. Egzema, alerjik hastalıklar, diş eti kanamaları anne sütü ile beslenen çocuklarda daha az görülür. Anne sütünün yararları sadece çocukta görülmüyor.

Anne Sütü Anneye de Fayda Sağlıyor!

Anne sütü çocuğa fayda sağladığı kadar annenin de sağlığına katkıları bulunuyor. Doğumdan sonra verilmeye başlanan anne sütü annenin kanama riskini önlüyor. Kanser hastalıklarından koruduğu gibi göğüs ve yumurtalık kanserini de önlüyor. Ayrıca anne doğum öncesi kilolarına daha çabuk geri döner ve rahim daha çabuk toparlanır. Emzirme bebeğin diş sağlığına ve kaslarına da yardımcı olur.

Çalışan anneler ise sütlerinin azalmasını istemiyorlarsa günde 2-3 kere sağmalıdırlar. Anne memesine doğar doğmaz alıştırın. Emzik ve biberona öncelik verildiği taktirde anne memesini emmek bebeğe zor gelebilir. Emme saatlerine dikkat edin ve bebeğin emeceği saatleri iyi ayarlayın. Bebeğin memeye iyi tutunmasını sağlayın ve sütün gelip gelmediğini de kontrol edin.

 

Etiketler: ,