Anne sütü, her kadında aynı kalitede olmayabilir. Bazı kadınların sütü çok yağlı ve besleyici iken, bazı kadınların sütü ise bebekler için çok doyurucu olmaz. Bu durumda bebek yeteri kadar idrar yapamayacaktır. Bununla birlikte kilo almayı bırakır ve sağlıklı bir gelişim gösteremez. Bebekte bu belirtiler gözlemleniyorsa anne sütü bebek için yetersiz kalıyor olabilir. Annenin çok gecikmeden doktoruyla iletişime geçmesi gerekiyor.

Bebeğin çok emzirilmeye başlanması, sık emzirmeme, kısa emzirme süresi, annenin sağlıksız ya da yetersiz beslenmesi, aşırı yorgunluk, stres, üzüntü ve benzer psikolojik nedenler anne sütünün azalmasına neden olabilir.

Anne Sütü

Hangi Besinler Anne Sütünü Arttırıyor?

Bazı besinler ve beslenme alışkanlıkları ile anne sütü çoğaltılabilir.

Su: Anne sütünü arttırmak için halk arasında birçok efsane vardır. Soğan, sarımsak, helva ve hoşaf gibi besinlerin sütü arttırdığı söylense de sütü arttıran en önemli besin sudur. Bu yüzden annenin bol miktarda su içmesi gerekiyor.

Anason Çayı: Hem anne hem de bebek için anason çayı mucizeler yaratabilir. Bebekleri sakinleştirir, uyumalarını kolaylaştırır ve gaz sorunlarını giderir. Annelerin ise sütünü çoğaltır, iltihapları giderir, hazımsızlığa ve sancılara karşı iyi gelir.

Çemen Otu: Lohusalık şikayetleri ve anne sütünü arttırmak için çemen otunun tohumları ister çay gibi demlenebilir, istenirse de toz haline getirilip kullanılabilir.

Rezene: Çay gibi demlenebilen rezene vücuttaki sancı, şişlik, mide bağırsak gazlarının giderilmesinde oldukça etkilidir ve anne sütünü çoğalttır.

Beyaz Üzüm: Annenin yemeklerden önce beyaz üzüm yenmesi sütünü çoğaltır.

Hurma: Müthiş bir besin kaynağı olan hurma, anne sütünü çoğaltan en güzel besinlerden biridir. Yorgun annenin çabuk toparlanmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Etiketler: ,