Yaz tatili yavaş yavaş geçiyor, okullar gene açılacak. Anne babaları miniklerle beraber okul heyecanı sarıyor. Özellikle bu yıl anaokuluna başlayacaklar için hangi okula gideceğine karar vermek önemli bir konu. Bebeklikten çocukluğa geçiş aşaması olan anaokulunu seçerken uzmanlar dikkat edilmesi gereken hususları açıklıyorlar.

İçgüdülerinize Güvenin

Temel konu bütçenize uygun olanını bulmak. Eve yakın olanlar tercih edilmeli. Anne babalar zaten internette, dergilerde bu konuda incelemeler yapıyorlar. Ama bu konuda en yararlı bilgi kaynağı diğer anne babaların tavsiyesi olabilir. Komşularınızın ve arkadaşlarınızın konu hakkındaki görüşlerini alın.

anaokulu

anaokulu

Uzmanların söylediği en önemli hususlardan biri okulu ziyaret etmek. Kafanızdaki soruları sorun. Hatta çocuğunuzu da götürün. Mümkünse misafir öğrenci olarak derslere girsin. Sonra sevip sevmediğini sorun. Görevlilerle konuştuğunuz zaman örneğin okulun şubeleri varsa hepsinde ortak kalite standartları var mı diye sorun. Bir eğitim felsefesini takip edip etmediklerini sorun. Sınıfların kaç kişi olduğuna bakın.

anaokulu seçerken dikkat

anaokulu seçerken dikkat

Ne kadar tecrübeli olursa olsun bir anaokulu sınıfında  10’dan fazla öğrenciyle uğraşan öğretmenlerin veriminin düştüğü gözlenmiştir. Bu yüzden sınıflarda yardımcı öğretmen olup olmadığını sorun. Görüntüden ziyade samimiyete ve profesyonelliğe güvenin. Anaokulu seçerken uzmanların dediği sonuçta içgüdülerinize güvenin şeklinde özetlenebilir.