Yapıların dış cephelerinde kullanılan malzemeler sadece estetik fikirler düşünülerek seçilmemeli. Dayanıklı olmalı, yalıtım özellikli olmalı, hafif ve estetik görünmeli. Bu isteklerden yola çıkılarak bugün bir çok cephe giydirme metotları uygulanmaktadır. Cephe giydirme konusunda en çok başvurulan yöntem ise alüminyum profillerle yapılan cephe giydirme sistemleridir. Alüminyum cephe giydirme sistemleri sayısız avantajından dolayı birçok yapı çeşidinde kullanılmaktadır. Özellikle iş merkezleri, alışveriş merkezleri, okul, hastane ve resmi binalarda çok kullanılıyor.

Alüminyumun hafif bir malzeme olması ve kıvılcım çıkarmaması binalar için büyük bir avantaj. Yapılarda taşıma rölü oynamayan alüminyum profiller binalara ağırlık yapmıyor. Yalıtım özelliğiyle de dikkat çeken alüminyum cehpeler ortamın serinliğini ya da sıcaklığını da koruyabilmektedir. Ayrıca ses yalıtımı da sağlarlar. Alüminyum profillerin montajı, bakımı ve temizliği de oldukça kolaydır.

Alüminyum cephe giydirme sistemleri yapılar için estetik çözümlerde sunar. Eloksal adı verilen işlemlerden geçen alüminyum profiller renklendirilebilir ve korozyona dayanıklı hale gelirler. Alüminyum, hafif ve yumaşak bir metal olduğu için kolayca işlenebilir ve şekillendirilebilir. Üretim ve montaj kolaylığı nedeniyle bina cepheleri kısa zamanda giydirilebilir.