Son zamanlarda buzlu kova ile tüm dünyanın birbirine meydan okuduğu ALS hastalığı (Amyotrofik lateral skleroz) çoğu insan tarafından bugüne kadar ne olduğu bile bilinmeyen bir hastalıktır. Her ne kadar şuan sosyal medyada buzlu kova ile reklam ve eğlence unsuru haline gelse de ALS, bir insanın başına gelebilecek en kötü durumlardan biridir! Peki, sosyal medyayı birbirine katan ALS hastalığı nedir ve kişilerde ne gibi etkiler yaratır?

ALS Hastalığı

Bir diğer adı da motor nöron hastalığı olan ALS hastalığı, merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapı denilen bölge de nöronların kaybı yüzünden meydana gelen bir hastalıktır. Var olan hücre sayısının her geçen gün azalması ile birlikte kasların güçsüzleşmesi ve erimesi durumları meydana gelerek kişiyi ayakta bile duramayacak bir hale sokar. Erkeklerde kadınların aksine daha sık görülür ve 40 ila 50 yaşları arasında yakalanma riski yüksektir.

ALS Hastalığı İlk Nasıl Başlar?

İlk olarak ellerde ve ayaklarda uyuşma olarak başlayan bu hastalık yavaş yavaş vücutta yayılarak kişinin konuşmasına hatta yutkunmasına bile engel olur. Hastalık ilerledikçe hiçbir vücut fonksiyonunu yerine getiremeyen hasta kendi başına nefes bile alamaz. Dünyanın en kötü hastalıklarından biri olan ALS hastalığının ne yazık ki henüz tedavisi bulunabilmiş değildir.

 

 

 

 

 

Etiketler: